VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hazard v Domažlicích skončí

Domažlice – Plošný zákaz provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her na celém území města Domažlice stanovuje nová obecně-závazná vyhláška, kterou přijali domažličtí zastupitelé. Druhá z variant, která by zakázala herny pouze v rámci městské památkové rezervace, neprošla.

19.12.2014
SDÍLEJ:

Václav Kadlčík argumentuje na zasedání domažlického zastupitelstva.Foto: Deník/ Josef Babor

Výherní automaty a videoloterijní terminály bylo dosud možné provozovat na čtrnácti místech, kterou stanovuje dosud platná vyhláška z roku 2012.

„Oslovil nás Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že tuto vyhlášku vidí jako problematickou, protože někteří další zájemci ji mohou považovat za diskriminační. Nevyplývá z ní princip, podle kterého byly schválené adresy vybrány. Do konce roku tak bylo třeba přijmout novou právní úpravu, protože jinak by městu hrozily sankce," uvedl místostarosta Domažlic Zdeněk Novák (SPMD).

„Pokud herny plošně zakážeme, hrozí riziko, že se budou hry hrát pokoutně v tajných hernách, které už nebudou vůbec kontrolovatelné a zisky nebudou vůbec zdaněné," připomněla zastupitelka a šéfka finančního výboru Jitka Heřmanová (ČSSD).

„Platíme majitelům nájmy v domech, zaměstnáváme hodně lidí," argumentoval v diskuzi provozovatel jedné domažlické herny R. Kravec.

„Navíc na internetu je snadný přístup k on-line hazardním hrám, které může bohužel hrát třeba i vaše dítě," upozornil Kravec a zastupitelům před hlasováním ještě vzkázal: „Nemůžete lidem zakázat hrát, to je jejich svobodná volba."

„Mělo by se rozlišovat mezi slušnými a problematickými podnikateli. Někteří vietnamští podnikatelé ničí tento byznys v celé republice. Ve velkých městech fungují černé herny. Nebude problém, aby se podobné nevyskytly i u nás. To si čeští podnikatelé nedovolí," zmínil další z podnikatelů Václav Kadlčík, který přidal i návrh na řešení: „Třeba v průmyslové zóně nebo jinde mimo centrum by mohla být oficiální herna, do které by město výběrovým řízením vybralo provozovatele. Ten by pak garantoval, kdo by tam chodil."

„Zákon o loteriích nám dovoluje regulovat jen čas a místo. Nemůžeme zasahovat do toho, kdo a jakým způsobem bude tuto činnost provozovat," reagoval Novák.

„Pokud nyní nenastavíme přísná pravidla, dáme možnost vzniku dalších heren, protože nový zákon o loteriích ještě není a ministerstvo financí tak další licence podnikatelům klidně vydá," varoval starosta Domažlic Miroslav Mach.

„Všechny subjekty, které v Domažlicích vstupovaly do komunálních voleb, slibovaly nějakou formu regulace," připomněl Miroslav Vokáč (ANO) a pokračoval: „Ten, kdo se někdy do domažlických heren podíval, zjistil, že v nich neexistuje téměř žádná kontrola. Jsou semeništěm trestné činnosti. Je s podivem, že klienty jsou většinou osoby bez zaměstnání a příjemci sociálních dávek."

Novou obecně závaznou vyhlášku zastupitelé přijali sedmnácti hlasy.

„Neznamená to, že herny z města zmizí 1. ledna. S provozovateli musí nyní ministerstvo financí zahájit správní řízení, ve kterém bude zcela jistě využito všech opravných prostředků a zavření jednotlivých provozoven tak může trvat dva až tři roky," upozornil Mach.

Domažlice tak postupně přijdou o výrazný příjem do městské kasy. Poplatky z hazardního byznysu dosahují ročně necelých 20 milionů korun.

„Příjmy města Domažlice z odvodů z loterií a výherních hracích přístrojů za leden až říjen 2014 byly 13 657 000 korun. Jedná se o odvody za poslední čtvrtletí roku 2013 a za první dvě čtvrtletí roku 2014," uvedla vedoucí finančního odboru radnice Alena Kučerová s tím, že ještě do konce letošního roku město obdrží odvody za třetí kvartál.

Peníze jsou příjmem rozpočtu města, zákon nestanoví, na co přesně mají být využity.

Autor: Josef Babor

19.12.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení