VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté si vyzkoušeli krajské volby

Domažlice – Gymnázium J. Š. Baara se jako jedno ze šesti gymnázií v Plzeňském kraji zapojilo do celostátního projektu „Krajské studentské volby 2016", který zorganizovala společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách pro středoškoláky starší 15 let.

26.9.2016
SDÍLEJ:

Studentské volby na domažlickém gymnáziu.Foto: GJŠB Domažlice

„Považovaly jsme za vhodné se tohoto projektu zúčastnit, protože je jednou z cest, jak zvýšit zájem mladých lidí o politiku a přiblížit jim fungování zastupitelské demokracie," shodly se učitelky občanské výchovy z domažlického gymnázia.

Na jejich iniciativu pohotově zareagovali žáci druhého ročníku čtyřletého studia, kteří se přihlásili jako členové volební komise. Jako volební místnost byla připravena jedna učebna, v níž nechyběla ani zástěna a volební urna, jako tomu je při skutečných volbách.

„Do volební místnosti jsem vždy přivedl třídu, která měla volit, a členové komise jim vysvětlili průběh voleb, že mají jít za ´plentu´, tam zakroužkovat číslo strany, pro kterou se rozhodli, a pak volební lístek vhodit do urny," přiblížil nám průběh studentských voleb předseda komise Jakub Milfort.

„Místo voličských seznamů jsme měli seznamy žáků jednotlivých tříd, podle nich jsme udělali prezenci voličů a vydali jim volební lístky. Po volbách jsme spočítali hlasy. V organizačních pokynech bylo nařízeno, že je nutné hlasy třikrát přepočítat," doplnili jeho informace členové komise Denis Drudík a Tomáš Schenk.
„Byl to dobrý nápad a příprava na volby, ke kterým půjdeme, až nám bude osmnáct," ocenila účast v tomto projektu žákyně druhého ročníku Vendula Přibylová. Její spolužák Petr Eibisch připojil zajímavý postřeh: „Bylo to dobré i proto, aby dospělí zjistili, jaké názory má mládež, a my abychom zjistili, jaké názory převládají v naší věkové skupině."

Celkem na domažlickém gymnáziu odvolilo 180 studentů, 177 hlasů bylo platných. Výsledky na prvních místech odpovídaly celostátní i celokrajské bilanci. V celém Plzeňském kraji se do projektu zapojilo 12 škol, v nichž hlasovalo 1137 žáků. Nejvíce sympatií získala Česká pirátská strana.

„Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci," uvedl ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Autor: Jan Pek 

Autor: Redakce

26.9.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení