VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Francouzští a rakouští vojáci se střetli v Klenčí

Klenčí pod Čerchovem – „Za císaře!", „Vivat Kaiser!", „Zhebněte, žabožrouti!" Takové výkřiky a ohlušující střelba z mušket se v sobotu odpoledne ozývaly centrem Klenčí.

4.9.2016
SDÍLEJ:

Bitva u Staré pošty v Klenčí.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Více než třicítka členů skupin vojenské historie zde sehrála ukázku bitvy mezi francouzskými a rakouskými jednotkami z období napoleonských válek.

Před budovou Staré pošty předvedli divákům ukázku střetu, jaké se mohly odehrávat na různých místech našeho regionu například v roce 1805, kdy do země vpadli nepřátelští Francouzi císaře Napoleona, kteří řádili zejména v Horšovském Týně.

Bitva se odehrávala na svahu nad Starou Poštou, ze kterého útočili francouzští vojáci, kteří postupně zatlačili Rakušany až do pošty a následně budovu obsadili. Došlo na střelbu z mušket i ke střetům na bodáky, vojáci se kryli za stromy, automobily diváků a drželi pozice i uvnitř klenečské kašny.

Do historických kabátců a holínek se navlékli milovníci historie z 18. řadového pěšího praporu, 1. kyrisnického pluku, 4. polního mysliveckého praporu a mnoha dalších. Do Klenčí přijeli i z Bystřice pod Hostýnem, Františkových Lázní nebo z Ostravy.

„Vždycky se mi líbily uniformy z tohoto období a podobným historickým akcím jsem se začal věnovat už před čtrnácti lety. Po takové době si nyní nejvíce užívám právě to, že se mohu setkat s přáteli zdaleka," řekl organizátor Jiří Ledvina z Chodova, příslušník Francouzského 8. řadového pěšího pluku.

Celá akce v Klenčí se konala především jako připomínka historické události, kdy v budově Staré pošty v zimě roku 1799 nocoval ruský generál Suvorov. Kromě samotné bitvy mohli návštěvníci zhlédnout také ukázku dobového výcviku pěchoty, prohlédnout si táborové ležení s markytánkami připravujícími oběd a s vojáky mastícími karty, uvnitř pošty pak byla i výstava dobových zbraní, uniforem, předmětů a ilustrací.

Autor: Stanislav Šebek

4.9.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení