VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Gymnázium a chamská škola podepsaly partnerskou smlouvu

Domažlice, Cham /FOTOGALERIE/ – Mimořádně slavnostní ráz měl podpis partnerské smlouvy mezi Gymnáziem J. Š. Baara a Gerhardinger Realschule Cham, který se uskutečnil v úterý odpoledne v budově Okresního úřadu v Chamu.

19.11.2015
SDÍLEJ:

Slavnostní podpis partnerské smlouvy mezi GJŠB a chamskou Realschule.Foto: Jan Pek

 Mezi čestnými hosty nechyběli senátor Jan Látka, starosta Domažlic Miroslav Mach a vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

„Regiony východního Bavorska a západních Čech tvoří společný hospodářský prostor s velkým potenciálem do budoucna. Tento potenciál je podpořen sítí kvalitních škol," uvedla ve svém proslovu vedoucí oddělení bavorského ministerstva školství pro oblast Horní Falce Maria Kinzinger.

„Zde se s žáky o společné Evropě pouze nehovoří, zde se mládež v rámci partnerství mezi školami sama podílí na budování nové Evropy," dodala v další části svého vystoupení.

Ve stejném duchu se nesla i slova senátora Jana Látky, jenž zdůraznil, že Gymnázium J. Š. Baara patří mezi prestižní školy jeho senátního obvodu, a připomněl, že přes-hraniční spolupráce je také jedním z východisek pro formování aktivních, proevropsky orientovaných občanských postojů.

Ke slovu se dostali i samotní studenti. Žákyně chamské reálky si připravily prezentaci snímků ze svého pobytu v Domažlicích, domažlický gymnazista Denis Dvořák sérií promítaných fotografií připomněl nedávnou reciproční návštěvu v Chamu. Obě prezentace byly vedeny v angličtině.

Na tuto skutečnost ve svém krátkém proslovu pohotově zareagoval domažlický starosta Miroslav Mach, když se obrátil k přítomným studentům: „Angličtina vám otevře dveře do světa, ale znalost němčiny nebo češtiny otevře dveře do srdcí vašich sousedů."

Na otevírání srdcí pomocí mateřštiny sousedního národa pak došlo při vystoupeních ředitelky Gymnázia J. Š. Baara Jany Štenglové a ředitele Gerhardinger Realschule Cham Martina Zimmermanna. Oba přečetli stejný projev, ale ředitelka Štenglová v němčině a její bavorský kolega v češtině. „Naším přáním je odbourávání zažitých stereotypů, hledání porozumění a pochopení. Jsme si vědomi toho, že ačkoliv v Německu a v Čechách, ve skutečnosti žijeme v jedné zemi, a tou je Evropa. Jaká bude naše společná budoucnost, o tom budou rozhodovat i naši žáci," pravili ve společném proslovu jazykem svých sousedů.

Poté následoval slavnostní podpis partnerské smlouvy. Po něm měla ředitelka domažlického gymnázia přichystáno pro bavorské hostitele ještě velké překvapení – dva obrovské chodské koláče. O to, aby se z celého slavnostního aktu nestal pouze suchý sled projevů oficiálních hostů, se přičinila studentská hudební vystoupení, při nichž se střídala krojovaná chodská kapela s dvojicí bavorských žákyň.

Autor:Jan Pek

Autor: Redakce

19.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení