VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Flossenbürg se nesmí opakovat

Domažlice - Nevinní Domažličané, kteří bezdůvodně trpěli v koncentračním táboře, mají svůj pomník

16.4.2010
SDÍLEJ:

Slavnostní odhalení památníku obětem koncentračního tábora Flossenbürg.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Město Domažlice jej ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vybudovalo u evangelického kostela v Domažlicích.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili jak významné osobnosti Domažlicka, tak i zástupci Krajského vojenského velitelství v Plzni, Československé obce legionářské a zastoupena zde byla i německá strana Hanz Simon Pelanda, předseda spolku Flossenbürg, a Ulrich Fritz, zástupce ředitele památníku Flossenbürg.

Slavnostního slova se ujal starosta Domažlic Miroslav Mach, který poděkoval všem, kteří se nezištně podíleli na vybudování tohoto pietního místa.

„Devět vězněných domažlických občanů nepřežilo otřesné podmínky a otrockou práci v koncentračním táboře, a proto se musíme postarat o to, aby už nikdy nedošlo k podobným událostem a abychom už nikdy nemuseli stavět pomník jakýmkoliv obětem,“ prohlásil.

Postavit památník se zrodil v hlavě Marie Tykalové, jednatelky Československé obce legionářské.

„Nesmíme už nikdy dopustit, aby se něco podobného ještě opakovalo a nevinní lidé byli zavíráni bez jakéhokoliv důvodu a soudu,“ řekla Tykalová a se slovy: „Díky odvaze a hrdosti těchto lidí zde dnes můžeme být. Učte se, čím víc budete znát, tím méně budete ovladatelní. Přeji vám, ať z vás vyrostou praví následníci hrdých Chodů,“ se obrátila k mladé generaci, která se slavnosti také zúčastnila.

Na pomníček byl použit žulový kvádr z apelplatzu z Flossenbürgu, který stojí na betonovém podstavci, do kterého je umístěn ostnatý drát.

Na kvádru je deska z umělé hmoty, nastříkaná imitací bronzu, která nese nápis:
Kámen z apelplatzu koncentračního tábora Flossenbürg věnován památce 149 občanů Domažlic vězněných nacisty v KL Flossenbürg v létech 1940 – 1942.

Nátlak na nevinně vězněné lidi z Domažlic a okolí byl obrovský i kvůli poloze koncentračního tábora.

„Nemohu to potvrdit, ale říká se, že lidé viděli z tábora na Čerchov, což bylo pro místní velice stresující,“ řekla Tykalová.

V pátek 23. dubna uplyne pětašedesát let od doby, kdy byl koncentrační tábor Flossenbürg, kterému se říkalo koncentrák domažlických, osvobozen Američany.

Autor: Helena Bauerová

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příprava historické stříkačky na oslavy.

Horšovskotýnští hasiči dnes slaví výročí

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Příští týden začnou na zámku prohlídky s kastelánem

Horšovský Týn – Již příští týden odstartuje tradiční šňůra speciálních prohlídek Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Zájemci se opět mohou skoro každou sobotu přijít podívat na noční prohlídky s kastelánem zámku.

Tanec i dort. Setkání seniorů z Domažlic a Furthu se konalo už podvanácté

Domažlice – Už podvanácté se konalo každoroční setkání seniorů z Domažlic a Furthu im Wald. Tentokrát jej hostila chodská metropole.

Sebrali matce klíče a vykradli ordinaci

Domažlice – Mladá žena se zmocnila klíčů své matky a společně s dalším mužem vykradli tento týden ordinaci v Domažlicích. Dvojici zlodějů policie dopadla během několika hodin. O jednom z pachatelů jsme přitom psali již včera, kdy se dopustil jiné krádeže.

FOTOGALERIE: V Horšovském Týně jsou vystaveny plastiky i kresby

Horšovský Týn – Plastiky plzeňského lékaře Petra Hartmana a kresby ředitele novoveského dětského domova Petra Plášila jsou k vidění v horšovskotýnském sále MKZ. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies