VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je zachovat identitu knihy, říká restaurátorka

Čečovice –Restaurátor knižních a listinných památek musí být knihařem, truhlářem i kovářem

7.9.2011 2
SDÍLEJ:

Milana Vanišová, vedoucí oddělení restaurátorství a konzervátorství Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze ukazuje faksimili, kterou vyrobili její žáci.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Prostory staré zámecké sýpky byly ideálním prostředím pro výstavu týkající se především restaurování a konzervování historických knih, listinných památek, rukopisů a tisků. Výstavou prací studentů Vyšší odborné školy grafické a Střední průmyslové školy grafické v Praze nás provedla Milana Vanišová, vedoucí oddělení restaurátorství a konzervátorství.

„Během prvních dvou let studia se naši studenti musejí naučit i knihařskému řemeslu,“ vysvětluje Vanišová a ukazuje některé z prací jejích svěřenců – repliku knihy z období gotiky s vazbou z pravého pergamenu zdobenou knoflíky a vyšíváním či knihu s vazbou z tuhé hověziny s ozdobnými rytinami a ochranným kováním. „Restaurátor knih musí být i truhlářem a kovářem, musí si dělat všechno sám,“ říká Vanišová.

Aby vzácné a staletí staré písemné památky studenti poznali do hloubky, učí se kaligrafii, studují historické písmo a napodobují je na autentických materiálech, jako je například pergamen. Vytvářejí i kopie celých středověkých rukopisů. Při vytváření knih a rukopisů je přitom prostor i pro volnou tvorbu, kde lze zapojit vlastní fantazii.

A jak takové restaurování historické knihy probíhá?

„Nejprve se provádí restaurátorský průzkum, poté fotodokumentace a popis poškození. Následně musí být schválen restaurátorský záměr a teprve poté se může přistoupit k restaurátorskému zásahu,“ popisuje Vanišová a připomíná, že restaurátor se musí řídit určitým etickým kodexem, zachovat identitu knihy, nic nepřidávat a pouze se snažit vrátit jí do původního stavu.

Samotný restaurátorský zásah se pak skládá z aktivit jako je demontáž knižní vazby, mechanické čištění, mokré čištění vhodně zvolenými procesy, oprava poškozených míst, lisování, vyrovnávání, šití, rekonstrukce knižní vazby, patinování a další. Veškeré zásahy přitom musí být podrobně popsány a zdůvodněny v nezbytné restaurátorské dokumentaci.

Na panelech v čečovickém zámku byl podobně přiblížen například proces restaurování Melantrichovy bible, Špalíčku – sbírky kramářských písní či historického atlasu zvířat.

Výstava rovněž ukázala, že studenti pražské školy se nevěnují pouze písemným památkám, ale i restaurování keramiky, textilu či pečetí.

Autor: Stanislav Šebek

7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení