VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace zajistily plný chod kompostárny v H. Týně

Horšovský Týn – Společnost Bytes Horšovský Týn získala v letošním roce dotace na nákup zařízení na zpracování biologického odpadu a také na nákup nového zametacího stroje.

30.8.2014
SDÍLEJ:

Nádoba na bioodpad.Foto: Jaroslav Čedík

„Před pěti lety byla na Peřině, několik kilometrů od města, zřízena kompostárna. Představa byla jasná. Ohromné množství posekané trávy z města a bioodpad za pomoci kátrovacího stroje a další techniky zkompostovat. Žádali jsme vždy o dotace, ale nikdy nebyly schváleny," uvedl jednatel Bytesu Zdeněk Křivka.

Každým rokem se tedy bioodpad navážel na určené místo, kde byl ukládán, až byla postupně naplněna celá kompostárna. Až vloni Ministerstvo životního prostředí ČR spustilo dotační program na bioodpady a zařízení kompostáren.

„Tím se nám podařilo dotace v letošním roce získat a mohli jsme nakoupit kátrovací stroj a tak zprovoznit kompostárnu," vysvětlil Křivka.

Technické služby Bytes rovněž pro občany města pořídily 200 nádob na bioodpad. Ty jsou jako služba občanům určeny zdarma pro obyvatele rodinných domků, kteří nemají vlastní kompost a nebo mají jen malou zahrádku u svého domku.

Se zájemci je podepsána výpůjční smlouva na pět let. Nádoby se vyváží každý týden od 15. května do 30. října.

„Zpočátku nebyl o tyto kontejnery velký zájem, ale nyní máme k dispozici již pouze 30 kusů," řekl jednatel Bytesu. „Dříve v kontejnerech a popelnicích končilo velké množství bioodpadu, který se spolu s komunálním odpadem odvážel na skládku do Lazců. Když k tomu přidáme posekanou trávu z veřejných ploch města, jedná se o ohromné množství hmoty. A k tomu za cenu 1500 korun za 1 tunu. Prostředky, které tímto ušetříme, bohatě stačí na výdaje za svoz a zpracování bioodpadu," dodal.

Dosud Bytes vyrobil přes 100 tun kompostu, který je využíván pro městskou zeleň, což byla jedna z podmínek dotace.

Dalším velkým přínosem pro Horšovský Týn i spádové obce bylo zakoupení nového zametacího stroje pro úklid v letním i v zimním období. Zařízení kompostárny i zakoupení nového stroje na úklid bylo přitom z 90% hrazeno ze získaných dotací.

Autor: Redakce

30.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení