VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažličtí rybáři už ví, co způsobilo otravu v chovném rybníku

Draženov, Domažlice – Šupináči domažlických rybářů hynuli u Draženova nejen kvůli vysokému obsahu čpavku ve vodě.

25.9.2012
SDÍLEJ:

UHYNULÉ RYBY Z CHOVNÉHO FROŇKOVA RYBNÍKU. Domažličtí rybáři nyní čekají na závěry odboru životního prostředí a policie, zda se jim vůbec podaří viníka otravy ryb vypátrat. Foto: ZO ČRS Domažlice

Vzorky vody, které nabrali 14. září večer u přítoku a výtoku z tzv. Froňkova rybníka plného mrtvých ryb u Draženova příslušníci havarijní skupiny HZS Plzeňského kraje z Třemošné, už jsou vyhodnocené.

„Pracovník kafilerie odvezl od rybníka na tři stovky kaprů. Už nám přišla faktura za jejich likvidaci, zaplatíme za ni bezmála čtyři tisíce korun," říká předseda domažlických rybářů Karel Amerling s tím, že další půlstovka ryb zahynula v následujících dnech.

Jak domažličtí rybáři, kteří v tomto chovném rybníku hospodaří, předpokládali, do jeho vody se dostaly látky, které způsobily zmíněnou pohromu.

„Analýzou vzorků vod byly zjištěny překročené hodnoty některých ukazatelů. Nejvyšší koncentrace vykazovaly amonné ionty, které výrazně překračovaly maximální přípustné hodnoty. Zároveň byly naměřeny vysoké koncentrace fosforečnanů, což ukazuje na znečištění z domovních odpadů," vyjímáme ze zprávy laboratoře.

Podle přiložené tabulky byl obsah amonných iontů (NH4) na přítoku do rybníka 3 mg, přípustná hodnota pro kaprovité ryby je 1 mg. Obsah dusitanů (NO2) a fosforečnanů (PO3) shodně 1,2 mg, přičemž u dusitanů je za maximálně přípustnou mez považována hodnota 0,9 mg.

„Další postup doporučujeme řešit s odborem životního prostředí a Policií ČR," připsala laboratoř na závěr protokolu.

Na kolik si rybáři cení ryby, o které přišli?

„Počty jsou v tomto případě jednoduché. Kilogram kapra stojí pětasedmdesát korun. Přišli jsme o více než 400 kusů, což je – bereme-li hmotnost – hrubým odhadem přes pět metráků ryb. K tomu faktura za jejich likvidaci a dostaneme se na téměř 50 tisíc korun," říká smutně předseda rybářů.

Daleko horší je skutečnost, že ryby byly určené na vysazování do sportovních revírů.

„Ještě budeme muset nakonec ryby kupovat, aby bylo co lovit. Někdo ušetřil za vývoz septiku 6 000 korun, ale nám způsobil několikanásobně vyšší škodu," zakončil šéf domažlických rybářů Amerling.

O zjištění úhynu ryb si můžete přečíst ZDE

Autor: Milena Cibulková

25.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení