VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažlický hlas bude slyšet, říká radní

Domažlicko - Krajský radní Jaroslav Šobr má zájem na podpoře Chodských slavností, věnovat se chce i památkám v Horšově.

14.4.2014 1
SDÍLEJ:

Radní Šobr (vpravo) na setkání s Josefem Nejdlem, ředitelem Muzea Chodska.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Jaroslav Šobr ze Staňkova je od ledna radním Plzeňského kraje. Na starosti má oblasti kultury, památkové péče a neziskových organizací.

Radní, který nastoupil tak trochu do již rozjetého vlaku, se snaží postupně pronikat do způsobu fungování celého kraje a osobně se také seznamuje s jednotlivými příspěvkovými organizacemi v kraji.

V uplynulém týdnu zavítal i do Domažlic, kde navštívil Muzeum Chodska a jeho ředitele Josefa Nejdla.

„Chtěl jsem se seznámit s problematikou Muzea Chodska, projednat dokončení Muzea Jindřicha Jindřicha, které v současné době prochází rekonstrukcí, a navštívit i Galerii bratří Špillarů. Stavební práce na objektu Muzea Jindřicha Jindřicha by měly být dokončeny v letošním roce. Současně probíhá intenzivní příprava scénáře expozice, která bude do objektu umístěna, a své místo zde nalezne i stálá expozice Galerie bratří Špillarů," uvedl Šobr.

O spolupráci města a Plzeňského kraje při zajištění činnosti Muzea Chodska a dalších zařízení jednal i se starostou Domažlic Miroslavem Machem.

„Myslím si, že spolupráce je na velmi dobré úrovni. Mluvili jsme i o tom, že my, jako Plzeňský kraj, máme zájem na podpoře Chodských slavností. Jde o akci, která je velmi významná v rámci celého regionu, a troufl bych si říci, že i v rámci celé republiky," tvrdí radní.

Radního Šobra mimo jiné zaujal například i Horšov a pamětihodnosti v okolí tamního školního statku a obory.

„Jsou tam i velmi zajímavé památky poplužní dvůr, lovecký pavilon Annaburg, přiléhající obora a také kanál z konce 16. století, který navrhoval Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Se stavem těchto objektů bych se chtěl seznámit přímo na místě a pokusit se získat nějaké peníze na jejich rekonstrukci a zvelebení celého prostoru. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn zpracovalo materiál, jak tento prostor využít. To je jedna z věcí, na které bych se chtěl zaměřit," zmiňuje Šobr.

Připomíná ale, že veškeré plány se řídí podle finančních možností, a když dojde na rozhodování, zda má kraj poskytnout finance na obnovu nějaké památky nebo do jiného resortu, zpravidla zvítězí spíše ty ostatní, naléhavější oblasti, jako je například zdravotnictví.

„Rozdělili jsme peníze z grantu pro nestátní neziskové organizace v rozsahu 1,3 milionu korun. Dne 16. dubna bude komise hodnotit žádosti, které se týkají kultury a památkové péče, ale požadavky bohužel mnohonásobně převyšují možnosti kraje," říká radní, který ale věří, že žadatelé z Domažlicka přeci jen nějaké příspěvky získají.

„Obecně to s prosazováním konkrétního regionu není samozřejmě nikdy jednoduché. Nicméně Domažlicko je určitě velmi důležitou součástí kraje a věřím, že domažlický hlas bude dost slyšet," tvrdí Šobr. „Je tu samozřejmě řada obcí, které žádají z grantů například o příspěvek na opravu kapliček a dalších památek, a já jsem vždy rád, když se podaří, aby peníze šly do domažlického regionu," dodal.

Šobr je zároveň neuvolněným místostarostou Staňkova a aby se mohl plně věnovat práci radního, vzdal se postu ředitele staňkovské základní školy. Od 1. dubna je řízením školy pověřena dosavadní zástupkyně Jitka Suchá.

Autor: Stanislav Šebek

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pouť na Lískové.
6

FOTO: Pouť na Lískové se konala na místě zbořené kaple

Opustili nás

Domažlicko - Přinášíme přehled zemřelých v uplynulých dnech na Domažlicku.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Borovice – Dvacetiletý řidič BMW v úterý odpoledne boural v obci Borovice.

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení