VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažlický gymnaziální sbor vyrazil do Brna na zkušenou

Domažlice, Brno – Nedávno se pěvecký sbor Gymnázia J. Š. Baara Bel canto vydal do Brna na finále přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant, kam byl pozván jako host na základě skvělého výkonu, kterým se prezentoval na regionálním kole v březnu v Praze.

17.4.2017
SDÍLEJ:

SBOR BEL CANTO měl v Brně důvod k radosti. Zcela vpravo stojí jeho organizační vedoucí Petra Šlajsová.Foto: Archiv: GJŠB

Přehlídky se zúčastnilo 16 sborů s více než 500 zpěváky, což je nejvíce v její historii. Náš sedmičlenný sbor byl sice nejméně početný, ale zanechal zde velice silný dojem. Ostatní sbory čítaly 30 až 40 členů a řídili je zkušení dirigenti, kteří mají tento obor vystudovaný. Úpravy písní, které jejich sbory zpívají, získávají buď z internetových zdrojů, nebo si je mezi sebou vzájemně poskytují či vyměňují.

Bel canto vede studentka předposledního ročníku gymnázia Alžběta Johánková a všechny písně si upravuje sama. Proto jsou tak originální. Poté je ještě rozepisuje pro jednotlivé hlasy a některé z písní také sama doprovází na klavír. Nevýhodou málo početného sboru je jednoznačně to, že jakékoli zaváhání či chyba jsou okamžitě slyšet, což se u vícečlenných sborů může lehko ztratit. Dívky si ale se všemi úskalími snadno poradily a jejich tvrdá práce se jim vyplatila.

Během třídenní akce v Brně domažlické gymnazistky absolvovaly dva tvůrčí ateliéry vedené špičkovými odborníky a vystoupily na zahajovacím koncertu nazvaném Sbory sborům v sále Dělnického domu Židenice, kde se každé pěvecké těleso představilo dvěma písněmi. Domažlické gymnazistky představily písně Ha ty svatyj Vavřinečku a Bless the Lord. Za čistý zpěv a originální úpravu písní sklidily zasloužený aplaus od ostatních účastníků. Po koncertu je chválili i přítomní sbormistři a jednomu z nich naše děvčata připadala jako ´krásná zjevení, která umí pohladit po duši´.

Při samotné přehlídce domažlický sbor sice nemohl soutěžit, ale měl příležitost si všechny účinkující poslechnout a načerpat inspiraci pro další práci. Jako host mohl být v sále přítomen po celou dobu přehlídky – na rozdíl od ostatních sborů, které sem kvůli omezené kapacitě směly jen na dobu určenou předem stanoveným harmonogramem. Ačkoli byla přehlídka soutěžní, sbory se vzájemně podporovaly a vládla přátelská atmosféra. Z Brna si všichni odvezli mnoho zážitků i nových přátelství. Této akce se mohl sbor zúčastnit hlavně díky podpoře vedení domažlického gymnázia a Spolku rodičů GJŠB, který jim poskytl finanční příspěvek.


Autor: Petra Šlajsová

Autor: Josef Babor

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DVOJČÁTKA MARIANA A PETRA CIFROVY
5

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

VÁCLAV A  LIBUŠE KRESLOVI vedou domažlickou restauraci Zubřina od r. 2005.

Základem je výborné jídlo a dobré pivo, lidé se pak vrací

FOTO: V Galerii bratří Špillarů byla zahájena nová výstava

Domažlice – V Galerii bratří Špillarů byla zahájena výstava práce z Mezinárodního sympozia AIC Štefle, které vznikly za rezidenčních pobytů umělců.

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Domažlice – Pro děti i dospělé byl přizpůsoben komponovaný celodenní program pátečního Dne bez aut, který na domažlickém náměstí připravil spolek Chodsko žije. Ve stánku před radnicí si mohli příchozí vyzkoušet Kurz první pomoci zážitkem.

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení