VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažlický gymnaziální sbor vyrazil do Brna na zkušenou

Domažlice, Brno – Nedávno se pěvecký sbor Gymnázia J. Š. Baara Bel canto vydal do Brna na finále přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant, kam byl pozván jako host na základě skvělého výkonu, kterým se prezentoval na regionálním kole v březnu v Praze.

17.4.2017
SDÍLEJ:

SBOR BEL CANTO měl v Brně důvod k radosti. Zcela vpravo stojí jeho organizační vedoucí Petra Šlajsová.Foto: Archiv: GJŠB

Přehlídky se zúčastnilo 16 sborů s více než 500 zpěváky, což je nejvíce v její historii. Náš sedmičlenný sbor byl sice nejméně početný, ale zanechal zde velice silný dojem. Ostatní sbory čítaly 30 až 40 členů a řídili je zkušení dirigenti, kteří mají tento obor vystudovaný. Úpravy písní, které jejich sbory zpívají, získávají buď z internetových zdrojů, nebo si je mezi sebou vzájemně poskytují či vyměňují.

Bel canto vede studentka předposledního ročníku gymnázia Alžběta Johánková a všechny písně si upravuje sama. Proto jsou tak originální. Poté je ještě rozepisuje pro jednotlivé hlasy a některé z písní také sama doprovází na klavír. Nevýhodou málo početného sboru je jednoznačně to, že jakékoli zaváhání či chyba jsou okamžitě slyšet, což se u vícečlenných sborů může lehko ztratit. Dívky si ale se všemi úskalími snadno poradily a jejich tvrdá práce se jim vyplatila.

Během třídenní akce v Brně domažlické gymnazistky absolvovaly dva tvůrčí ateliéry vedené špičkovými odborníky a vystoupily na zahajovacím koncertu nazvaném Sbory sborům v sále Dělnického domu Židenice, kde se každé pěvecké těleso představilo dvěma písněmi. Domažlické gymnazistky představily písně Ha ty svatyj Vavřinečku a Bless the Lord. Za čistý zpěv a originální úpravu písní sklidily zasloužený aplaus od ostatních účastníků. Po koncertu je chválili i přítomní sbormistři a jednomu z nich naše děvčata připadala jako ´krásná zjevení, která umí pohladit po duši´.

Při samotné přehlídce domažlický sbor sice nemohl soutěžit, ale měl příležitost si všechny účinkující poslechnout a načerpat inspiraci pro další práci. Jako host mohl být v sále přítomen po celou dobu přehlídky – na rozdíl od ostatních sborů, které sem kvůli omezené kapacitě směly jen na dobu určenou předem stanoveným harmonogramem. Ačkoli byla přehlídka soutěžní, sbory se vzájemně podporovaly a vládla přátelská atmosféra. Z Brna si všichni odvezli mnoho zážitků i nových přátelství. Této akce se mohl sbor zúčastnit hlavně díky podpoře vedení domažlického gymnázia a Spolku rodičů GJŠB, který jim poskytl finanční příspěvek.


Autor: Petra Šlajsová

Autor: Josef Babor

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horšovskotýnští žáci na banketu.

Domažličtí připravili banket pro Horšovskotýnské

Jarní úklid na zámku v Čečovicích.
5

Zchátralá památka dostane nová vrata

Žena našla na půdě třináct historických revolverů

Staňkov – Unikátní objev učinila o víkendu devětatřicetiletá žena ve Staňkově. Při vyklízení pozůstalosti nalezla na půdě hotový poklad, možná po svém otci – třináct revolverů pocházejících pravděpodobně z první světové války.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Žula na památník Díky, Ameriko! nemusí být z Česka

Plzeň – Existuje v Česku společnost, která je schopná dodat na stavbu památníku Díky, Ameriko! tak velké bloky kvalitní žuly?

Šárku Pokornou ke studiu oboru strojní mechanik nalákal bratr

Domažlice – Šárka Pokorná studuje na domažlickém učilišti 3. ročník oboru Strojní mechanik se zaměřením na vstřikování plastů. I když je tento obor většinově doménou kluků, Šárka je v něm velmi úspěšná.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies