VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažlice dostaly skleněný betlém

Domažlice - Kde bude unikátní výrobek umístěn se ještě neví. Mělo být místo, kde bude k vidění celý rok.

9.7.2014
SDÍLEJ:

Skleněný betlém pro Domažlice vytvořil sklářský mistr Zdeněk Kunc se svým týmem.Foto: Foto: Stanislav Antoš

V rámci letošního 10. ročníku Sochařského sympozia Tusta Vitrea vznikla hned dvě unikátní díla. Jedním je vstupní brána ze skla a žuly, která otvírá cestu na sochařskou stezku vedoucí na Baldov, a tím druhým neméně unikátním dílem je skleněný betlém.

Obě tato díla mají mnoho společného. Nikde jinde je nenajdete a jak sochař Václav Fiala, který je autorem baldovské vstupní brány, tak hlavní sklářský mistr Zdeněk Kunc, jenž se svým týmem vytvořil skleněný betlém, nikdy předtím nic podobného nevytvářeli.
S nápadem vyrobit betlém ze skla a věnovat ho městu přitom přišli sami skláři.

„Je pravdou, že jsme nic podobného dosud nedělali. Neměli jsme se ani čeho chytit, protože nevím o tom, že by někdy někdo skleněný betlém vyrobil," řekl Zdeněk Kunc. Přesto se skláři pustili s chutí do práce, neboť chtěli, aby po nich v Domažlicích něco zůstalo.

Povedlo se. Betlém je nyní pečlivě zabalen a uložen, než se pro něj najde stálé místo.
Kde bude umístěn, ještě není jisté, ale podle ředitele domažlického MKS Kamila Jindřicha by to určitě mělo být místo, kde bude k vidění celý rok.

Spojit sklo a kámen byla velice vzrušující práce i pro sochaře Václava Fialu. Na baldovskou vstupní bránu bylo potřeba pěti tun žulových kvádrů a 3,5 tuny skla.

„Dosud jsem na ničem podobném nepracoval. Když má toto dílo stát ve volném prostředí, mimo lidská obydlí, musí mít úplně jiný formát. Proto je tvořeno z tolika tun skla a žuly," říká Fiala a pokračuje: „Když jde člověk směrem od zahrádkářské kolonie, prochází zešeřelým prostorem, kde tmu vytvářejí stromy a keře a pak se mu najednou otevře nádherný rozhled. Proto jsem se sochu rozhodl umístit právě sem. Až se do ní opře slunce, měla by vyvolat jakýsi emotivní zážitek, že vstupujete bránou na stezku na Baldov, kterou bude lemovat stále více soch. Vyvrcholením zážitku bude na konci stezky pomník husitské bitvy na Baldově."

Zoufalé torzo nedostavěného památníku by měl zdobit kalich právě podle návrhu klatovského sochaře Václava Fialy.
Nejen krásná díla, která budou ozdobou našeho města vznikla při letošním sympoziu. Druhou velice pozitivní zprávou je to, že lidé si na několikadenní umělecký maraton konečně našli cestu.

„Při prvním ročníku přišlo asi padesát lidí. Každoročně jich pak dorazilo o padesát více. Když počty návštěvníků přesáhly tři stovky, jásali jsme. Letos si na sklářské sympozium našlo cestu více než tisícovka lidí. Co víc si přát. Z toho je vidět, že těch 10 let mělo smysl, a doufám, že tato akce má dobré vyhlídky na dalších minimálně deset let," řekl Kamil Jindřich.

Autor: Helena Bauerová

9.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení