„Myslel jsem, že mám všechno v pořádku, a pak najednou přišlo, že jedné pojišťovně dlužím zhruba 14 tisíc na poplatcích a stejně vysokou částku i za soudní náklady a exekuci,“ kroutí hlavou bývalý podnikatel a majitel velké nemovitosti v Karlových Varech, která samozřejmě byla i pojištěná. Když ale v roce 2003 skončil s podnikáním, rozhodl se nemovitost prodat. A aby se vyhnul případným problémům s věřiteli, učinil tak právě prostřednictvím finančního úřadu.

„A to byla možná ta chyba. Díky pomalému jednání úředníků byla nemovitost prodána v dražbě až napodruhé v roce 2005, když první dražba byla kvůli nějaké formální chybě zrušena hodinu před začátkem. Nakonec byla nemovitost vydražena, ale kvůli nesprávnému postupu úředníků držel finanční úřad vydražené peníze až do března letošního roku. Takže věřitelé byli uspokojeni až dnes. A ani já jsem zhruba 19 měsíců nemohl nijak použít či investovat,“ vysvětluje pan Zdeněk své problémy. Ten o celé situaci průběžně informoval také právníka zmíněné pojišťovny, kterou zároveň nabádal, aby se přihlásila jako jeden z věřitelů přímo u finančního úřadu. „Právník pojišťovny vzal moji snahu o vyrovnání na vědomí, s tím, že prý počkají, až mi budou finanční prostředky vyplaceny. Proto jsem také hned, jak jsem mohl, nechal vymáhané dlužné pojistné v celkové výši 14.300 Kč proplatit přímo na účet České pojišťovny. To bylo 12. března 2007,“ vypráví bývalý podnikatel, který tím považoval celou věc za vyřízenou.

Ale bohužel pouze jeden jediný den. „Byl jsem nemile překvapen a rozezlen, když jsem 13. března převzal návrh na nařízení exekuce z prosince 2006, kdy o ni požádal jiný právní zástupce pojišťovny,“ kroutí ještě dnes hlavou pan Zdeněk. Podle něj je přitom v návrhu na exekuci chybný údaj o tom, že už v srpnu 2005 se stal pravomocným exekuční titul o zaplacení zmíněné částky.

„Toto jednání pojišťovny je v rozporu s dobrými mravy. Nevím, jak jsem mohl být vstřícnější. Nebylo v mých silách lépe poskytnou pojišťovně plnění. To, že se dva právní zástupci České pojišťovny nedomluví, a jeden z nich neplní dohodu a nerespektuje výsledky jednání, je zarážející. Stejně jako způsob, jakým si právník a jím pověřený exekutor navýšili odměny ve svůj prospěch. “To vše ale náš právní systém umožňuje,“ zlobí se muž, který podle exekučního příkazu domažlické samosoudkyně musí uhradit finanční částku přesahující 28 tisíc korun. Proto má zablokované účty, stavební spoření i důchod. A dnes už čtvrtý měsíc čeká na zastavení exekuce, o které požádal už 14. března.

„Je to strašné. Stát se občana vůbec nezastane, spíše naopak. A páky dává jen právníkům a hlavně exekutorům, kteří tak mohou nehorázně vydělávat na zneužívání zákona a svého postavení. Za komunismu stát býval všemocný a hodně z toho zůstalo dodnes. Bohužel s tím ale asi nic neudělám. Mohu jen všechny varovat, aby při jednání byli obezřetní,“ uzavírá pan Zdeněk s tím, že právo, čest a spravedlnost dostává v ČR pořádně ´na frak´.