VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město přispívá nemalou částkou na sport i kulturu

DOMAŽLICE - Činnost v oblasti kultury a sportu je podporována grantovými programy

17.4.2008
SDÍLEJ:

Na sport dávají radnice více peněz než na kulturu.Foto: DENÍK

Stát a veřejné rozpočty přispívají na kulturu méně než na sport. Na sport a rekreační činnosti šlo v roce 2006 z peněz daňových poplatníků 15 miliard korun, na kulturu pak o miliardu méně. Dalších 7,3 miliardy pak šly na ostatní činnosti související s kulturou a sportem.
Jedním ze zdrojů financí pro neziskový sektor by měl být hazard. Ten však přeje takřka výhradně sportu. Dominantní postavení si v něm drží Sazka, kterou vlastní česká sportovní sdružení. Ta také dostávají drtivou většinu jejího výtěžku, který má podle zákona jít na veřejně prospěšné účely – v roce 2006 to bylo 1,08 miliardy korun. Na kulturu, zdravotnictví a charitu dala Sazka dohromady pouhých šest milionů.
I když během posledních patnácti let vzniklo několik loterií, které měly Sazce konkurovat a jejichž výtěžek měl jít právě na kulturu, například Česká lotynka, tak všechny zkrachovaly. Jedním z důvodů je, že Sazka úspěšným lobbingem brání snadnějšímu vstupu konkurence na tento trh.
Ještě víc než státní kasa přejí sportu samotní poslanci. To je vidět na tzv. porcování medvěda, kdy při schvalování rozpočtu posílají „malé domů“ do svých regionů. Zatímco na kulturu při schvalování rozpočtu na letošní rok do regionů rozdělili navíc 129 milionů korun, na sport to bylo půl miliardy – čtyřikrát více.
Město Domažlice letos poprvé vyhlásilo grantové programy. Cílem grantů je i podpora činnosti v oblasti kultury a sportu. Na sport přispívá město formou grantových programů částkou 1 895 000 korun, z toho 1 500 000 korun jde na sport pro mládež. Na kulturu činí grantový příspěvek 830 000 korun.
„Letos přispěje město mimořádnou dotací ve výši šesti milionů korun na opravu tréninkového hřiště na Střelnici, kde se bude dělat umělý povrch, a dalšími třemi miliony na zahájení přestavby plaveckého bazénu v Domažlicích,“ sdělil místostarosta Domažlic Dalibor Kubů.
Celková suma na opravu bazénu a sportovišť, kterou zaplatí město z vlastních investic, činí dva miliony korun. „Příjezdová cesta pro bazén a pro hřiště bude stát celkem dvanáct milionů korun. Už jsme podali žádost o dotaci z fondu EU,“ dodal Kubů.
Město má také v plánu odkoupit novou sportovní halu od TJ Jiskra Domažlice.
„V loňském roce jsme Jiskře půjčili na provoz nové haly. Chceme investovat pouze do městského majetku, proto budeme dělat smlouvu o převodu majetku, abychom mohli halu udržovat a pak ji sportovcům pronajímat,“ řekl starosta Miroslav Mach.
Na kulturu příspívají Domažlice celkovou částkou 11 331 900 korun.
„Z těchto peněz je dotované městské kulturní středisko částkou 6 092 900 korun a Knihovna Boženy Němcové v Domažlicích částkou 4 400 000 korun. Dále se jedná o příspěvek 150 000 korun na Univerzitu třetího věku, což je podpora seniorů ve spolupráci s Gymnáziem J. Š. Baara v Domažlicích a 315 000 korun na ostatní oblasti kultury, jako jsou oslavy pro děti, květnové oslavy, kronika města a podobně,“ informoval Deník místostarosta Domažlic Dalibor Kubů.

Autor: Helena Bauerová

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení