Jak dosáhnou na dotace Evropské unie? Jak správně sestavit projekt a jak vůbec probíhá projektové řízení? Na tyto a desítky dalších otázek dostali odpověď starostové a zástupci obcí, kteří se v polovině listopadu zúčastnili pilotních kurzů společnosti AgAkcent. Na výběr bylo ze třech oblastí vzdělávání a danému tématu se skupina věnovala vždy dva dny.

„Nabízené kurzy jsou určeny pouze pro starosty a pracovníky obcí do dvou tisíc obyvatel. Na tyto malé obce je totiž vyvíjen velký tlak s projekty pro získání dotací z EU a školení jim může velmi pomoci při žádostech o finance obstát,“ vysvětlila Sylva Heidlerová ze společnosti AgAkcent. Dodává, že jeden z kurzů se uskutečnil v Klatovech a týkal se informačních technologií a počítačových dovedností.

„Pro výuku na počítačích jsme využili prostory a počítače, které nám byly nabídnuty v Klatovech. Ostatní kurzy už proběhly ve Kdyni,“ vysvětluje Heidlerová. Kapacitně byl omezený pouze počítačový kurz, ostatní z nabídky, jako Marketing obcí nebo Projektové řízení v rámci obcí už byly přístupné neomezeně a zájem byl opravdu velký. „Nečekali jsme takový ohlas. Mezi přihlášenými jsou jak starostové z Domažlicka, tak z Tachovska nebo Klatovska. Na posledním kurzu, který právě končí se sešlo dvacet zástupců obcí,“ vypočítává Heidlerová.

Listopadový dvoudenní seminář byl věnován právě projektům na získání dotací z EU a sami účastníci si ho nemohli vynachválit. „Rozhodně to není ztracený čas. Přednáška má nejen svou teoretickou, ale i praktickou část, kde si například zpracování projektů sami zkoušíme,“ popisuje starosta Rabí Milan Leopold. Stejného názoru je i místostarostka Loučimi Jana Dirriglová.

„Přednášející nám poskytl komplexní pohled na zpracování projektu od prvotní myšlenky až po jeho realizaci. Rozhodně je to relevantní školení pro naší práci,“ domnívá se místostarostka. „Důležité je pro naši práci také to, že se setkáme na jednom místě a podělíme se o pozitivní i negativní zkušenosti z obcí, protože problémy jsou na malých obcích do velké míry stejné,“ připojuje se starosta Chodské Lhoty František Jílek.

Školení starostů se ve Kdyni uskutečnilo vůbec poprvé a protože je tento pilotní projekt spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR, byl pro účastníky zdarma. „Prostory Muzea příhraničí ve Kdyni si účastníci kurzu velmi pochvalovali a navíc město leží doslova na půli cesty mezi oslovenými regiony, takže nikdo nemusel dojíždět zdaleka,“ uzavírá Heidlerová.