VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bělští Romové jsou v domě č.1 spokojeni

BĚLÁ NAD RADBUZOU - Hned vedle náměstí žijí v polorozpadlé ruině naoko spokojené romské rodiny

19.2.2008
SDÍLEJ:

Pohled na příbytek romů v Bělé nad Radbuzou.Foto: Helena Bauerová

Romská či chudinská ghetta na Domažlicku nenajdete, ale je zde mnoho obydlí, ve kterých Romové žijí. Všechny vypadají přibližně stejně. Jsou to zdevastované ruiny, kolem nichž je neskutečný nepořádek. Takové dva domy mají i v Bělé nad Radbuzou. Patří soukromému majiteli, který je výhradně pronajímá pouze Romům. O dům se vůbec nestará, pouze inkasuje nájemné a nedovolí žádnému z nájemníků, aby v něm cokoli opravil. Nepříjemné je, že stojí nedaleko náměstí a hned vedle krásného barokního mostu, který se ale díky některým romským obyvatelům netroufnete navštívit.

„Chtěli jsme oba domy odkoupit, protože jeden z nich by šel ještě zrekonstruovat. Majitel s námi ale vůbec nekomunikuje. Někteří Romové si podali žádost o byt a když ho hned nedostali, byli jsme pro ně okamžitě rasisti. Nedokáží pochopit, že když nemají v Bělé trvalé bydliště, nemůže jim být byt přidělen,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Bělé nad Radbuzou Pavel Votruba. Nájemníci obou těchto domů se báli cokoliv sdělit, neboť by se mohli ocitnou na ulici. Nám se však podařilo zjistit, že někteří si opravdu v ruinách libují, ale jiní se nemohou smířit, že platí nepřiměřený nájem z bytu, kde není sociální zařízení a nejde ani elektřina. „Do domku se nastěhovali po Vánocích starší manželé z Brna. Je mi jich opravdu líto, že musí žít v takových strašných podmínkách. Snažili se to tam uklidit, vymalovat a trochu si zrekonstruovat prakticky jedinou obyvatelnou místnost. Vím, že do té pastoušky investovali poměrně dost peněz, aby se tam dalo přes neskutečnou špínu a zápach, jenž tam po předchozích nájemnících zbyl, přežít, než dostanou byt,“ sdělil pan Petr z Bělé nad Radbuzou.

„Z majitele nedostanou ani korunu, ten jen přijde a vyhrožuje a inkasuje. Víme celkem dobře co je zač. Platit 3 000 korun čistý nájem za jednu špinavou místnost v domě bez záchodu a vody je trochu silné kafe. Ti chudáci však nemají kam jít,“ dodal ještě. Romové, kteří žijí v dalším z domů, tvrdí, že jsou spokojeni. Jen jim trochu zatéká do místností a nemají elekřinu.

Vůbec jim to však nevadí a moc se jim tam líbí. Okolo domu si mezi nepořádkem hrají děti, které vypadají velice spokojeně. „S některými Romy jsou pořád jenom potíže, neumí se chovat slušně. Do obchodu chodí krást a když jsou přistiženi, tak nám ještě vyhrožují, nedokážou pochopit, že by se měli naučit slušnému chování a přizpůsobit se společnosti, ve které žijí,“ uvedla místní obchodnice. „Hrozně se stydím, když vidím, jak místní Romové žebrají na turistech, kteří sem přijedou a jdou navštívit most. Určitě se jim nevede tak špatně, aby byli nuceni dělat celému městu ostudu,“ řekla obyvatelka Bělé nad Radbuzou.

Místní obyvatelé nemají nic proti romským spoluobčanům, kteří se slušně chovají. Podle jejich mínění se jich velká většina nechce přizpůsobit. „Perou se tam i mezi sebou. Záchranka už tam byla několikrát. Bojíme se tamtudy chodit. Znají všechna práva a výhody, ale povinnosti jim nevoní. Pořád se litují, že jsou diskriminovaní. Cokoliv však dostanou, hned zničí. My taky nemáme všichni prvotřídní domy nebo byty, ale udržujeme je v čistotě a pořádku. Musíme ale chtít něco dělat a to je největším problémem Romů,“ domnívají se místní občané. Ti, jichž se celá věc týká, se však bojí o problému hovořit.

Autor: Helena Bauerová

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K nehodě v Havlovicích letěl vrtulník

Auto nabouralo v Havlovicích do plotu, zraněné dítě transportoval vrtulník

Vizualizace nového záchranného centra ve Furthu im Wald.

Ve Furthu im Wald roste nové záchranné centrum

Hejtman ocenil Zbyňka Kejvala, entomologa muzea Chodska

Plzeň, Domažlice – Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard na krajském úřadě ocenil vybrané pracovníky organizací v oblasti kultury, které zřizuje Plzeňský kraj.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Žáci SOU Domažlice ochutnali úhoře

Domažlice – V úterý mohli žáci SOU Domažlice ochutnat ve školní jídelně neobvyklé menu.

Obchvaty a rekonstrukce nezůstávají jen na papíře, silničářům se daří stavět

Plzeňský kraj – Trápí nás doprava, potřebujeme obchvat, říkají si často starostové, jejichž obcemi prochází rušná silnice první třídy. Obyvatelé někdy nemohou ani přejít, nebezpečno je jim i řidičům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies