VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bělští Romové jsou v domě č.1 spokojeni

BĚLÁ NAD RADBUZOU - Hned vedle náměstí žijí v polorozpadlé ruině naoko spokojené romské rodiny

19.2.2008
SDÍLEJ:

Pohled na příbytek romů v Bělé nad Radbuzou.Foto: Helena Bauerová

Romská či chudinská ghetta na Domažlicku nenajdete, ale je zde mnoho obydlí, ve kterých Romové žijí. Všechny vypadají přibližně stejně. Jsou to zdevastované ruiny, kolem nichž je neskutečný nepořádek. Takové dva domy mají i v Bělé nad Radbuzou. Patří soukromému majiteli, který je výhradně pronajímá pouze Romům. O dům se vůbec nestará, pouze inkasuje nájemné a nedovolí žádnému z nájemníků, aby v něm cokoli opravil. Nepříjemné je, že stojí nedaleko náměstí a hned vedle krásného barokního mostu, který se ale díky některým romským obyvatelům netroufnete navštívit.

„Chtěli jsme oba domy odkoupit, protože jeden z nich by šel ještě zrekonstruovat. Majitel s námi ale vůbec nekomunikuje. Někteří Romové si podali žádost o byt a když ho hned nedostali, byli jsme pro ně okamžitě rasisti. Nedokáží pochopit, že když nemají v Bělé trvalé bydliště, nemůže jim být byt přidělen,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Bělé nad Radbuzou Pavel Votruba. Nájemníci obou těchto domů se báli cokoliv sdělit, neboť by se mohli ocitnou na ulici. Nám se však podařilo zjistit, že někteří si opravdu v ruinách libují, ale jiní se nemohou smířit, že platí nepřiměřený nájem z bytu, kde není sociální zařízení a nejde ani elektřina. „Do domku se nastěhovali po Vánocích starší manželé z Brna. Je mi jich opravdu líto, že musí žít v takových strašných podmínkách. Snažili se to tam uklidit, vymalovat a trochu si zrekonstruovat prakticky jedinou obyvatelnou místnost. Vím, že do té pastoušky investovali poměrně dost peněz, aby se tam dalo přes neskutečnou špínu a zápach, jenž tam po předchozích nájemnících zbyl, přežít, než dostanou byt,“ sdělil pan Petr z Bělé nad Radbuzou.

„Z majitele nedostanou ani korunu, ten jen přijde a vyhrožuje a inkasuje. Víme celkem dobře co je zač. Platit 3 000 korun čistý nájem za jednu špinavou místnost v domě bez záchodu a vody je trochu silné kafe. Ti chudáci však nemají kam jít,“ dodal ještě. Romové, kteří žijí v dalším z domů, tvrdí, že jsou spokojeni. Jen jim trochu zatéká do místností a nemají elekřinu.

Vůbec jim to však nevadí a moc se jim tam líbí. Okolo domu si mezi nepořádkem hrají děti, které vypadají velice spokojeně. „S některými Romy jsou pořád jenom potíže, neumí se chovat slušně. Do obchodu chodí krást a když jsou přistiženi, tak nám ještě vyhrožují, nedokážou pochopit, že by se měli naučit slušnému chování a přizpůsobit se společnosti, ve které žijí,“ uvedla místní obchodnice. „Hrozně se stydím, když vidím, jak místní Romové žebrají na turistech, kteří sem přijedou a jdou navštívit most. Určitě se jim nevede tak špatně, aby byli nuceni dělat celému městu ostudu,“ řekla obyvatelka Bělé nad Radbuzou.

Místní obyvatelé nemají nic proti romským spoluobčanům, kteří se slušně chovají. Podle jejich mínění se jich velká většina nechce přizpůsobit. „Perou se tam i mezi sebou. Záchranka už tam byla několikrát. Bojíme se tamtudy chodit. Znají všechna práva a výhody, ale povinnosti jim nevoní. Pořád se litují, že jsou diskriminovaní. Cokoliv však dostanou, hned zničí. My taky nemáme všichni prvotřídní domy nebo byty, ale udržujeme je v čistotě a pořádku. Musíme ale chtít něco dělat a to je největším problémem Romů,“ domnívají se místní občané. Ti, jichž se celá věc týká, se však bojí o problému hovořit.

Autor: Helena Bauerová

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní mluvčí Dagmar Brožová ukazuje rodičům 'marihuanové brýle'.

Rodiče s policií řešili bezpečí dětí, vyzkoušeli si i 'marihuanové brýle'

Muzeum Chodska: z depozitáře

Muzea v Domažlicích jsou připravena na novou turistickou sezonu

Kraj trápí přemnožení divočáci. Mají s nimi problémy chataři i pejskaři

Plzeňský kraj – S přemnoženou zvěří mají problémy i zemědělci.

V kolovečském muzeu už nebude třeba průvodce

Koloveč – Muzeum techniky a řemesel v Kolovči přichází i letos s novinkou. Aby návštěvníci nebyli při prohlídce s průvodcem omezeni časem, nechal majitel muzea Martin Volf zhotovit popisky k vybraným exponátům.

Právě jsme se narodili

Domažlice - Představujeme nově narozená miminka. 

V Domažlicích se půjde na krajské derby

Domažlice – Městský stadion Střelnice v Domažlicích bude v neděli 26. března od 15:00 hodin dějištěm krajského derby, v němž se v rámci 18. kola nejvyšší krajské soutěže utkají rezerva Jiskry Domažlice a rival z Holýšova. Pokud to počasí a stav hrací plochy umožní, hrát by se mělo na přírodní trávě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies