Jako nový starosta za sebou máte polovinu volebního období. Už jste se stačil v úřadě zapracovat?
„Starostu dělám při zaměstnání, což je náročné a někdy až vyčerpávající. A to mám kolem sebe řadu schopných spolupracovníků. Ale i tak se ještě stále seznamuji s tím, co vedení obce obnáší.“


Je něco, co se vám už povedlo dotáhnout do zdárného konce?
„V době, kdy jsem nastupoval, se tu dokončovala kanalizace včetně přivaděče a čistírny odpadních vod. Přivaděč i čistička už jsou zkolaudované, čeká se jen na fyzické předání do majetku obce. Běží přípravy na kolaudaci kanalizace, o kterou bylo požádáno v roce 2007.“

Takže Díly už nepatří k obcím, jimž se kvůli rozkopaným chodníkům a silnicím říká ´postižené kanalizací´?
„Odkanalizovaná je pouze část obce. A protože Evropská unie bude odkanalizování obcí dotovat jen do roku 2012, rozhodlo současné zastupitelstvo na podzim roku 2008 o odkanalizování všech rodinných domků v obci a to oddělenou kanalizací. Ta stávající bude využita k odvádění dešťové vody, nově položená poslouží k odvádění odpadních vod. Už jsme schválili plány pro územní řízení, takže když vše půjde dobře, ještě letos bychom měli mít stavební povolení.“

Kolik to bude stát a kde na to vezmete?
„Hrubým odhadem jde o třicet milionů. To je desetinásobek ročního rozpočtu obce. Proto jsme se obrátili na firmu, která se zabývá zjišťováním dotačních titulů. Zkoušeli jsme totiž získat peníze přes Chráněnou krajinnou oblast Český les, ale hranice oblasti jde při lese a my budeme kopat v hlavní silnici, místních komunikacích a nevyhneme se ani kopání na soukromých pozemcích.“

Mezi lidmi je zájem o bydlení v Dílích. Má obec pro případné zájemce parcely?
„Obec nemá žádné pozemky vhodné pro stavbu rodinných domků. Všechny parcely jsou soukromníků.“

Ptám si i s ohledem na novou zástavbu, která mění chloubu Dílů, což je nádherná vyhlídka na Chodsko z místního parkoviště. Copak to místním nevadí?
„Vadí jim to, navíc v sousedství novostaveb vyroste ještě jeden domek, ale ten už by neměl ostatní převyšovat. Takže současný výhled z terasy, na který jsme tu všichni hrdí, zůstane zachován. V zastupitelstvu byl dokonce schválen strategický plán rozvoje obce, v němž se do budoucna počítá s rozhlednou.“

Díly s rozpočtem necelé tři miliony korun donedávna kvůli čističce, kanalizaci a plynofikaci patřily k nejzadluženějším obcím okresu. Kolik jste museli ročně splácet?
„Splátky činily ročně čtyři až pět set tisíc korun, což se postupně snižovalo. Nejhorší bylo, když jsme museli státu vrátit milion z dotace na plynofikaci. To dělalo měsíčně dalších 40 tisíc korun.“

V čem byla chyba, že jste museli vracet peníze státu?
„V projektu na plynofikaci se počítalo se zřízením 180 přípojek, na což přišla dotace. Po dokončení prací byl ale jejich počet nižší. Při přípravě projektu museli naši předchůdci vzít v potaz plánovaný počet domů podle územního plánu, což odsouhlasil krajský úřad. Jenže fond životního prostředí plány v úvahu nebral a řídil se skutečně zřízenými přípojkami.“

Jak z toho obec vybředla?
„Převraceli jsme každou korunu. V podstatě jsme se omezili jen na zajištění základních potřeb obce. Pak se nám povedlo výhodně prodat plynovod za více než pět milionů. Letos v dubnu jsme splatili plynofikaci a zbývají splatit úvěry za čističku a kanalizaci.“

Jak dlouho tahle krize trvala?
„Dva roky.“

Nebyli na vás lidé naštvaní, že se tu v podstatě nic nedělo?
„Myslím, že to lidé pochopili, protože se jim snažíme tyhle věci vysvětlovat. Přijali to statečně a já nezaznamenal nějaké stížnosti.“

Povedlo se vám získat i nějaké dotace. Na co?
„Vloni jsme z programu Stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje získali 180 tisíc na rozšíření veřejného osvětlení a 67 tisíc Kč z ministerstva životního prostředí na řešení havarijního stavu, když se nám zdejší lípy rozrostly tak, že jim popraskaly kmeny a byly nebezpečné.“

Letos jste žádali opět?
„Letos jsme požádali krajský úřad o pomoc se zateplením obecních budov, což spočívá v kompletní výměně oken a dveří v objektu obecního úřadu, sálu a zateplení garáže, ve které parkuje technika našich hasičů. Na to dostaneme 260 tisíc, celkové náklady jsou kolem 480 tisíc korun. Máme vybranou firmu, koncem května začneme.“

Co chcete ještě do konce volebního období stihnout? Co jste lidem slíbil?
„Já nerad slibuji. Máme naplánované akce, ale hlavní bude kanalizace. Ta nás finančně, psychicky a možná i fyzicky vyčerpá. Lidé to vědí, ale uvidíme, co nám řeknou, až tady budou šlapat v bahně. Snad nedojde na defenestraci. Pak je tu problém s dostupností a slyšitelností obecního rozhlasu, což budeme řešit za pochodu. Lidi prostě musí svého starostu slyšet, to jinak nejde.“

Máte představu, co tu lidem chybí?
„Co se týče občanské vybavenosti bych řekl, že na tom nejsme špatně. Máme tu obchod, hospodu a nově otevřený hotel propojený s obecním sálem, kde se konají společenské akce. Je tu i kuželník, tenisové kurty, hřiště na kopanou…“

O víceúčelovém sportovním areálu neuvažujete?
„I to je součást strategického plánu rozvoje obce, ale s ohledem na kanalizaci, kterou se budeme zabývat až do roku 2014 nebo 2015, je to hudba budoucnosti.“

A co školka, která byla na konci 90. let uzavřena? Stěhuje se k vám řada mladých rodin, neuvažujete o jejím zprovoznění?
„Ne, místní dojíždějí za prací a školky jsou v Postřekově, i v Klenčí.“

Jak obec podporuje spolky?
„Většina zastupitelů jsou hasiči nebo sokolové, anebo obojí. Takže spolky, které jsou hybnou silou v obci, podporujeme. Přispíváme jim na činnost, pronajímáme jim za sníženou cenu sál, protože jsme rádi, že se tu něco děje. Hasičům jsme coby zřizovatelé pořídili starší cisternu, oni nám za to upravili prostranství před kapličkou. Vládne tu takový kamarádský přístup, spolky na oplátku za podporu udělají pro obec brigády. Prostě když něco potřebujeme my, snaží se nám vyjít vstříc a to samé platí opačně.“

Raritou jsou úřední dny v neděli, to se vidí v Čechách málokde.
„Ano, i to je služba lidem, kterou jsem zdědil po svých předchůdcích. Je tu hodně chalupářů, kteří se sem přes pracovní týden nedostanou. Kromě čtvrtka, kdy je k zastižení starosta nebo místostarosta, úřadujeme i v neděli od devíti do jedenácti hodin. Pak jdeme dočerpat informace do vedlejší Tyrolky (smích).“

Co pro vás, jako pro starostu nováčka, bylo nejsložitější?
„Určitě už zmíněná nedobrá finanční situace, při níž jsme se potýkali s existenčními problémy. Vždyť šlo skoro o zachování statutu obce Díly. “

Starostou jste první volební období. Budete kandidovat znovu?
„Dělat starostu při zaměstnání je náročné, ale pokud budu mít podporu lidí, půjdu do toho znovu. Jak už jsem řekl, bude se tu dělat kanalizace a já bych nerad nechal svým nástupcům rozdělanou práci na stole.“