VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti pomáhají dětem z chudých rodin

Západní Čechy - Děti a rodiče z Plzeňského a Karlovarského kraje dali dohromady 674 krabic s vánočními dárky a poslali je potřebným.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Studenti integrované střední školy živnostenské v Plzni letos pomohli roztřídit 674 krabic s vánočními dárky.Foto: Gabriela Marková

Pětiletá Terezka by letos ráda našla pod stromečkem plyšáčka na spaní a pohádkovou knížku. Osmiletá Mirka by chtěla vlastní deníček pro holčičí záležitosti a pera, kterými by si do něj mohla psát. Čtyřletý Dáňa je velmi chytrý a přál by si nějakou velkou encyklopedii pro děti, šestiletému Páťovi zase udělá radost cokoli s motivem dinosaurů.

Tyto děti však pocházejí z rodinných zázemí, v nichž i takto jednoduchá přání mohou být nesplnitelná. 621 dětí z Plzeňského a Karlovarského kraje letos najde pod stromečkem dárky hlavně díky pomoci cizích lidí. A ti, kteří jim vánoční přání splní, jsou z velké části rovněž děti.

Stane se tak v rámci akce nazvané Krabice od bot 2015 aneb Děti darují dětem k Vánocům. Ta v západních Čechách probíhá už čtvrtým rokem a má za cíl potěšit děti ze sociálně slabých rodin v České republice.

Princip je jednoduchý – děti si ze zveřejněného seznamu vybraly konkrétního chlapce nebo holčičku, které chtějí obdarovat, přečetly si o jeho přáních a společně s rodiči, učiteli nebo vychovateli naplnily krabici vhodnými vánočními dárky. Ta pak byla doručena na některé ze sběrných míst. Krabičky po roztřídění putovaly do jednotlivých neziskových organizací, které pracují s rodinami v těžké životní situaci. Dárek pak dostalo některé z dětí z těchto rodin.

„Jde o děti, které vyrůstají v rodinách, kde se většina z nich nachází v tíživé situaci, ať už vlastní chybou, nevědomostí, nebo i nešťastnou souhrou okolností. Ač se tomu těžko věří, pro některé z těchto dětí je 'Krabice od bot' opravdu jediným dárkem, který na ně o Vánocích čeká," vysvětluje organizátorka akce Gabriela Marková ze Všerub u Plzně.

Obdarovány byly letos i děti na Domažlicku, ještě větší však byl počet dárců z tohoto regionu. Do akce se zapojují i organizace, ať už jde o hasiče z Chlumu nebo o děti ze Základní školy ze Staňkova.

„Naše třídní učitelka nám vysvětlila smysl akce. Neváhali jsme a zapojili jsme se," popsal Matěj Roman ze 4. A staňkovské školy. „Kdo chtěl, přinesl do třídy nějaké věci pro děti – hračky, knížky, pexesa, pastelky, figurky zvířat, plyšáky a podobně. Dárky totiž slouží dětem, které nemají takové štěstí, aby jim jejich maminky mohly dárek koupit. Tak snad je trochu potěšíme," dodal.

Dvacet krabic s dárky letos navíc putovalo i do Klenčí pod Čerchovem do Robinsonu – zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kterému se letos nepodařilo získat sponzora na vánoční dárky pro své děti.

„Co do krabičky dát většinou úspěšně vymýšlejí děti samy a my dospělí jen s překvapením přihlížíme. Tento výborný nápad v našich dětech posiluje cítění s druhými, ukazuje jim, že mezi námi žijí i lidé, kteří nemají takové štěstí jako my, a že se dá někomu udělat radost a nemusí to stát mnoho peněz," podotýká Marková s tím, že dárci i dostanou zprávy o tom, kde a kdo dárečky konkrétně dostal.

Z minulých ročníků dobročinné akce.

Autor: Stanislav Šebek

18.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení