VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinci se vrátit domů nechtějí

Domažlice - O Projekt dobrovolných návratů, který cizincům ve finanční tísni poskytne bezplatnou letenku zpět do země původu a příspěvek ve výši 500 euro, neprojevil v domažlickém okresu zájem ani jediný člověk

4.3.2009
SDÍLEJ:

Policistka Anna Šimáčková (uprostřed) vyřizuje žádosti na Inspektorátu cizinecké policie v Domažlicích. O Projekt dobrovolných návratů, který cizincům ve finanční tísni zaplatí letenku zpět do vlasti a přidá 500 euro, však dosud nikdo zájem neprojevil.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Bezplatnou letenku do vlasti a pět set euro navrch nabízí česká vláda cizincům, kteří se bez zaměstnání ocitli ve finanční tísni.

Během téměř tří týdnů nevyužil v domažlickém okresu možnosti nechat se zařadit do kapacitně omezeného Projektu dobrovolných návratů ani jeden člověk.

„O projekt nikdo neprojevil nejmenší zájem, žádný cizinec si dosud žádost nepodal, ani se nepřišel informovat,“ sdělil Deníku vedoucí skupiny povolování pobytu Jiří Cimbolinec.

Cílem projektu, který byl zahájen 16. února, je poskytnout pomoc lidem, pocházejícím ze zemí mimo Evropskou unii, kteří se vinou současné ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtěli by odcestovat zpátky do vlasti a nejsou schopni si náklady na tuto cestu sami uhradit.

Cizinec však musí splňovat několik kritérií. Musí v naší zemi pobývat legálně a za účelem zaměstnání či podnikání, přičemž do projektu mohou být zařazeni i jeho rodinní příslušníci. Dále pak musí doložit, že není schopen pokrýt náklady na cestu z vlastních prostředků.

Těm, kteří podmínky splní, zaplatí vláda letenku do země původu a finanční příspěvek ve výši 500 euro pro dospělého a 250 euro pro dítě do 15 let. V pozdějším návratu zpět do Česka jim nic nebrání.

Projekt schválila 9. února Vláda České republiky, vynaložila na něj 60 milionů korun a platí pouze pro první dva tisíce zájemců v celé České republice.
„Myslím si, že je to na celé Česko určitě málo,“ tvrdí Cimbolinec. Nezájem o projekt v našem okresu je podle něj především proto, že zaměstnanost cizinců ve velkých podnicích, kterých by se mohlo propouštění týkat, je zde minimální.

„Rozhodnutí o ukončení pracovního poměru od Úřadu práce jsme v poslední době nedostali ani jediné. Devadesát procent cizinců s dlouhodobým pobytem, na které se projekt vztahuje, jsou živnostníci,“ vysvětluje vedoucí. I když se i ti mohou dostat do tíživé finanční situace, většinou se ji pokoušejí přečkat.

„Cizinci dělají vše možné, aby u nás získali pobyt, ať už legálně nebo nelegálně. Na to vynakládají nemalé částky, které musí i nějakou dobu splácet. Velká část se tedy pokusí zůstat zde za jakoukoli cenu,“ myslí si Cimbolinec.

To však může vést ke zvýšení kriminality. Její prevence by měla být jedním z hlavních dopadů dobrovolných návratů.

„Nechceme, aby se v důsledku krize ocitlo mnoho cizinců bez prostředků, což by mohlo vést ke zvýšení kriminality,“ říká Cimbolinec. Dodává, že je výhodnější cizincům cestu domů zafinancovat, než řešit nárůst nelegální činnosti.

Autor: Stanislav Šebek

4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Nehoda u Hadrovce.
4

FOTO: U Hadrovce se srazila tři auta

Razie v plzeňské věznici objevila pašované telefony, SIM karty i drogy

Plzeň - Policisté obvinili jedenáct lidí. Jsou mezi nimi vězňové i jejich příbuzní a známí.

OBRAZEM: Domažlické náměstí se proměnilo v obří sportoviště

Domažlice – Ani drobný déšť nevadil dětem z Domažlic a okolí při návštěvě Letní sportmánie 2017, která v úterý obsadila dolní polovinu náměstí.

Gymnazisté složili mezinárodní zkoušky

Domažlice – V závěru školního roku převzala skupina současných studentů i nedávných absolventů Gymnázia J. Š. Baara certifikáty dokládající složení mezinárodně uznávaných zkoušek z angličtiny Cambridge English.

Viktoria získala brankáře Hrušku

Plzeň – Fotbalová Viktoria Plzeň hlásí další posilu. Smlouvu na dva roky podepsal na západě Čech příbramský gólman Aleš Hruška.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies