VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domažličtí chovatelé uspěli na výstavě v Brně

Brno - V době, kdy se měla oslavovat stoletá tradice celostátních výstav skotu v Přerově, se v důsledku prodeje areálu přesunula výstava z Přerova do Brna. Pro chovatele z Domažlicka znamenaly výstavy v Přerově velmi příjemné vzpomínky z důvodu úspěšného vystoupení krav ze zemědělských podniků z Puclic, Srbic, Staňkova, Mrákova a v poslední době hlavně z Meclova, díky šampionce – Fanatičce a krávě s nejlepším vemenem Ester.

11.7.2009
SDÍLEJ:

Chovatelé z Domažlicka na výstavě.Foto: Archiv Václava Šalouna

Jméno nepřítomné Fanatičky na výstavě v Brně bylo ovšem zmiňováno několikrát. I díky účasti její dcery a mladší sestry. „Je to doposud nejznámější kráva ve světě pocházející z chovu z Čech, díky které se o nás ve světě ví,“ zaznělo z úst hlavního moderátora výstavy.

Na takovéto úspěchy se těžko navazuje, neboť konkurenční závody se na výstavu celý rok velmi pečlivě připravují. Náš okres v letošním roce reprezentovaly závody ze Staňkova, Meclova, Kolovče, Mrákova a farma ze Spáňova.

Na výstavu se dokonale připravila domácí – pořádající organizace – Genoservis Olomouc, která tuto výstavu bere velmi prestižně a v kategoriích mladších zvířat obsadila nejvyšší mety. Díky genovému stádu – dovezeným embriím od nejlepších matek světa, vytvářejí populaci „nedomácích“ zvířat, několik generací ve světě šlechtěných a připravovaných na výstavy. I přesto jsme se ctí soupeřili s těmito zvířaty.

V kategorii starších červených holštýnských krav se nejlépe představila sestra Fanatičky z Březí , která v této kategorii obsadila druhé místo. Bronzovou příčku z této kategorie si odnáší kráva na třetí laktaci z AGRA Staňkov. I další dvě místa patří starším kravám z tohoto podniku, který předvedl starší – dlouhoživotná zvířata. Škoda, že nemohli ukázat loňskou šampionku z Mrákova a těsně před výstavou zraněnou prvotelku, která by jistě výrazně do pořadí mladších krav promluvila.

Na nejvyšší metu dlouho sahala druhotelka z Meclovské a. s., která v nejsilnější kategorii druhotelek dlouho vedla pořadí, ale na poslední chvíli ji přeskočila kráva z Dobronína, která se nakonec stala i šampionkou výstavy. Dle belgického bonitéra byla vyšší a delší než naše, ale v parametrech vemene, končetin a linie hřbetu (pro chovatele jasně znaků důležitějších) pozdější šampionku převyšovala. Zde jsme doplatili na subjektivní oko posuzovatele, ale to bohužel k těmto výstavám patří. V této nejsilnější kategorii ovšem zabodovala třetím místem loňská šampionka z Mrákovské výstavy z HDF Spáňov a pátým místem kráva ze ZS Koloveč. Toto výborné umístnění umocňuje ještě fakt, že obě nebyly v optimální době laktace v termínu konání výstavy a v plné kondici by jistě sahaly po vyšších metách.

Po domácím Genoservisu a chovatelech z Dobronína jsme se s těmito umístněními stali třetími nejlepšími vystavovateli. Naprázdno tentokrát vyšli i známí vystavovatelé z Ostřetína, Radostína, p. Jindrová z Lipanovic, p. Poláček z Role, ZS Brniště a mnoho dalších předních chovatelů, kteří na minulých výstavách brali nejvyšší i dílčí ocenění.

Nacházíme se v době, kdy se chovatelé potýkají s finančními problémy na prahu přežitelnosti a jsou donuceni poukazovat na své problémy i na silnicích. Jejich chovatelské srdce jim velí pokračovat v chovatelském úsilí a prezentovat výsledky své mnohaleté práce na veřejnosti , které může během několika měsíců, díky zemědělské politice, přijít nazmar.

Závodům a jejich zaměstnancům, kteří se výstavy zúčastnili, patří dík a blahopřání za úspěšnou reprezentaci okresu. Autor: Václav Šaloun

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opustili nás.

Opustili nás

Mladý řidič havaroval v Borovici.

Mladý řidič havaroval v Borovici, před jízdou pil

Veteráni zamíří do serpentin pod Korábem

Domažlice – Již tuto sobotu, 19. srpna, pořádá Veteran car club Domažlice 43. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel. Přestože je určena pouze pro automobily a motocykly do roku výroby 1955, pořadatelé obdrželi téměř 140 přihlášek českých i německých zájemců o start.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Nezletilá dívka měla 2,2 promile

Domažlice – V úterý před pátou hodinou ráno přijali domažličtí policisté oznámení o tom, že na schodech před domažlickým barem sedí žena, která není schopná mluvit, jen heká a nereaguje.

FOTO: U Hostouně se střetly tři osobní vozy

Hostouň - Záchranáři ve středu ráno zasahovali u dopravní nehody 3 osobních automobilů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení