VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čečovičtí mají ve znaku mikulášskou berlu

Čečovice - V minulém díle seriálu jsme si představili znak obce Brnířov. Nyní se podíváme do Čečovic.

27.12.2015
SDÍLEJ:

Znak obce Čečovice.Foto: archiv obce

Tam bylo schválení obecního znaku a vlajky jedním z posledních rozhodnutí, které zastupitelé učinili v uplynulém volebním období v loňském podzimu.

Heraldik Jan Tejkal připravil Čečovickým celkem čtrnáct návrhů, ze kterých mohli vybírat. Vedení obce zveřejnilo jednotlivé podoby znaku a vlajky na facebookových stránkách, aby se obyvatelé Čečovic mohli vyjádřit, který znak se jim nejvíce líbí.

Při rozhodování o finální podobě znaku zastupitelé k názoru občanů přihlédli a po diskuzi se rozhodli vybrat návrh číslo deset.

Nový čečovický znak se tak nese v barvách červené a stříbrné na svisle děleném štítu s břevnem. Tyto barvy představují erbovní znamení rodu píšícího se z Čečovic a připomínaného na tvrzi ve vsi ve 14. století.

Biskupská berla představuje snad nejtypičtější atribut sv. Mikuláše, jemuž je zasvěcena významná čečovická památka gotický kostel.

Trojice koulí je dalším typickým atributem sv. Mikuláše a ve znaku tedy odkazuje rovněž na čečovický kostel. Současně je motiv kruhového předmětu popisovaného jako kotouč nebo jako koule přítomen v klenotu erbu pánů z Velhartic, kteří čečovickou tvrz ve 14. století vlastnili.

Symbol červené pětilisté růže se zlatým semeníkem je převzata z erbu Rožmberků a odkazuje tak na dalšího z vlastníků čečovické tvrze v 15. století Jindřicha z Rožmberka.

Vodorovný pruh u horního okraje štítu ve stříbrném znakovém poli pochází z erbu Lobkoviců, a připomíná tedy renesanční přestavbu čečovické tvrze na zámek v 16. století.

A konečně stříbrno-červeně dělená šestilistá růže představuje modifikaci erbovního motivu Trauttmansdorffů, a odkazuje tak na barokní přestavbu zámku a držení čečovického statku zmíněným rodem.

Víte, které obci patří tento znak?

Uhodnete, které obci patří tento znak s palečným kolem a hvězdami? Odpověď se dozvíte v příštím sobotním vydání Domažlického deníku.

Víte, komu patří?

Autor: Stanislav Šebek

27.12.2015
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení