Časný nástup jara spojený se současným deštivým počasím dělá zemědělcům vrásky na čele. Slibné prognózy se pomalu mění v obavy nad úrodou ozimů.

„Porosty ozimých ječmenů jsou díky časnému a teplému jaru vysoké, ale obilí vytvořilo malé klasy. Jaké budou výnosy však zjistíme až po žních. Jednoznačně se dá říci, že u nás na Meclovsku neměly ozimy ideální podmínky,“ říká agronom Meclovské zemědělské akciové společnosti Ondřej Kučera.

Meclovští počítají, že s kombajny vyjedou do polí až po 10. červenci.

„Byly roky, kdy jsme vyjížděli už pátého či šestého července. Zatím děláme senáže. Na sušení sena je špatné počasí. Je zima a moc prší,“ dodává Kučera.

Letošní úrodu ozimého obilí si netroufá odhadnout šéf Fomasu Spálenec. Vyjedou jejich kombajny už brzy?

„To tak brzy nebude. U nás, počítám, začneme sekat někdy mezi 15. a 20. červencem. Pokud potrvá počasí, jaké je v těchto dnech, bude to problém. Výnosy ozimého ječmene lze těžko hodnotit. Klasy jsou letos menší, takže výnosy budou také. Kolikrát jsme sekali od 5. července,“ uvedl Deníku František Červený.

Spálenecká zemědělská společnost se nyní věnuje senážování, počasí nedovolí přeměnit porosty na lukách v seno. „Počasí by mohlo být lepší, jinak by byl problém se seny,“ dodává Červený.

Pouze mrákovští zemědělci uvažují, že do polí vyjedou do 14 dnů.

„Obvykle jsme ozimy začínali sklízet kolem 13. či 15. července. letos je předpoklad, že začneme o týden dříve. Rychlé jaro trochu uškodilo, ozimý ječmen je abnormálně vysoký, klasy jsou ale menší. Problém máme tady u Mrákova. Při jedné z bouřek část porostu ječmene polehla, takže bude obtížnější sklizeň a spolu s tím logicky očekáváme také větší ztráty,“ říká místopředseda Zemědělského obchodního družstva Mrákov Václav Kůstka.

Mrákovští, co se týče úrody, spoléhají na ostatní komodity. „Porosty dalších obilovin i řepky jsou na tom vcelku dobře. Necháme se překvapit,“ zakončuje Kůstka.