VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brána u Sokolského domu se rozpadá

Domažlice – Drolící se zdivo, opadaná omítka, prosvítající cihly. Na první pohled je patrné, že brána v zadní části objektu domažlického Sokolského domu (která objekt spojuje se Školní ulicí) je v dezolátním technickém stavu.

19.8.2014
SDÍLEJ:

BRÁNA ve Školní ulici je ve špatném technickém stavu.Foto: Deník/ Josef Babor

„Objekt jako samotný není prohlášen nemovitou kulturní památkou a není tedy samostatně chráněný. Nachází se však v prostředí Městské památkové rezervace Domažlice," vysvětluje Jakub Hinterholzinger z úseku památkové péče .

„Podle zákona o státní památkové péči není možné donutit vlastníka nemovitosti, která není prohlášena kulturní památkou, tuto nemovitost opravovat," dodává památkář. Objekt Sokolského domu je ve vlastnictví domažlické Tělocvičné jednoty Sokol.

„Chystáme se napsat dopis stávajícímu nájemci objektu, ve kterém ho upozorníme na neutěšený stav. Ve smlouvě má stanoveno, že se stará o údržbu a opravy," uvedl předseda TJ Sokol Josef Váchal.

Sokolský dům na domažlickém náměstí se během své 150leté existence stal centrem společenského i sportovního života. Po dlouhá léta fungoval jako hostinec, od roku 1920 v něm promítalo kino, později v něm byly obchody, nyní funguje jako hotel a restaurace.

Historie domu:

"Dům je patrně pozdně středověkého původu jako i další domy ve městě. Radikální přestavby po požárech v l. 1747, 1822 a 1845 způsobily, že se zachovalo z nejstaršího zděného objektu pouze část zdiva. V r. 1869 byl dům prohlouben v celé šířce přidáním klenutého trojlodí. V patře již tehdy vznikl sál. Patrně brzy po této přestavbě následovala další, kdy bylo upraveno průčelí do dnešní podoby. Dodatečně byl přestavován sál. Jeho hlavní výstavba, která dostoupila linie Školní ulice, byla provedena v roce 1920, jak můžeme usuzovat z letopočtu na boční štítové zdi, " říká J. Hinterholzinger.

Autor: Josef Babor

19.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení