VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bobři se zabydleli v Zámeckém parku

Horšovský Týn – Přemnožení bobři osidlují potoky a řeky. Zabydleli se i v Zámeckém parku v Horšovském Týně, u horního rybníku.

13.12.2016
SDÍLEJ:

Bobří cesta v zámeckém parku.Foto: Jaroslav Čedík

„Velkou radost z nich nemáme, ale v současnosti nám zatím žádné velké škody nedělají," říká k situaci Richard Kolek, který má na starosti správu Zámeckého parku. „Okolo rybníku roste velké množství měkkých dřevin, které musíme průběžně odstraňovat. Tyto dřeviny bobrům opravdu chutnají, takže s nadsázkou se dá říct, že nám trochu i 'pomáhají'. Samozřejmě může nastat situace, že by šli za potravou dále od rybníka a začali okusovat parkové stromy. Pak bychom to museli začít řešit," vysvětluje správce parku.

Výskyt bobrů na horním rybníku potvrzuje i Stanislav Štěpánek z Horšovského Týna, který park často navštěvuje. „V letošním roce je již jisté, že právě zde bobři jsou. Na ostrově, který se nachází na západní části rybníka, je možné i přes velké množství rákosu vidět vchody do hnízda a cestičky, které vedou do vody. Také v místech, kde vtéká potok do spodního rybníka s bílou lávkou, je v současnosti množství nového okusu," popisuje.

První nálezy okousaných dřevin se v blízkosti horního rybníku přitom objevily již v roce 2014. Následně se zdálo, jako by se bobři odstěhovali výš, po proudu Křakovského potoka, který také protéká parkem. Potoky a řeky totiž bobrům vyhovují více než stojaté vody nádrží a rybníků.

V roce 2015 bobři teorii o svém výskytu potvrdili a pod rybníkem u „Kačárny", necelý kilometr od parku, si vytvořili první hráz. Rozmnožovali se a další hráz postavili na podzim 2015 pod Kocourovem, kde se na přilehlé louce vytvořila ohromná zaplavená plocha. Zdá se, že Křakovský potok během několika let osídlí bobři z řeky Radbuzy. Vzniklé hráze byly postupně odstraněny, avšak neúnavní stavitelé se dali znovu pilně do práce a v současné době již vytváří nové hráze na stejných místech.

Jaroslav Čedík

okousané dřeviny v zámeckém parku.

Autor: Redakce

13.12.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení