VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez práce jsou tři tisíce lidí

Domažlice - Nezaměstnaným nabízí pomoc Job Club, který je součástí služeb úřadu práce a spadá do úseku poradenství.

2.8.2009
SDÍLEJ:

ÚČASTNÍCI JOB CLUBU V DOMAŽLICÍCH se scházejí dvakrát týdně. Během šesti sezení si ujasní, jaké jsou jejich profesní i životní cíleFoto: Deník/ Helena Bauerová

Během července přišlo na Domažlicku o práci dalších sto čtyřicet lidí. Celkový počet nezaměstnaných sahá ke třem tisícům.

„Nárůst jsme v červenci očekávali, protože ke konci června končily pracovní poměry na doby určité,“ uvedla Vladimíra Bajgarová, vedoucí oddělení poradenství a zprostředkování Úřadu práce v Domažlicích.

Protože je oproti předešlým letem nezaměstnaných na Domažlicku mnohonásobně víc, pořádá domažlický úřad práce pro své registrované uchazeče o zaměstnání projekt zvaný Job Club.

Jedná se o třítýdenní kurz, kdy jeho účastníci získají přehled o základních komunikačních dovednostech, o zásadách správného prvního kontaktu s potencionálním zaměstnavatelem, základní orientaci v pracovně – právní problematice a seznamují se s nabídkou pracovních příležitostí na internetových stránkách jak úřadu práce, tak dalších zdrojů.

„Hlavním cílem je motivovat jeho účastníky k pracovnímu uplatnění, a to získáním základní orientace na trhu práce a nácvikem dovedností a technik vyhledávání zaměstnání. Snažíme se napomoci s vyrovnáním se s aktuální situací a nalézt vhodné pracovní uplatnění, které bude odpovídat možnostem a představám jednotlivých účastníků,“ říká lektorka Job Clubu Dagmar Koskubová ze společnosti Grafia.

Organizačně je Job Club rozdělen do více skupin a proto je určen pro široké spektrum uchazečů o práci.

Každý má šest sezení a zúčastňuje se ho skupina maximálně dvanácti lidí.

Ti, kteří jsou dlouho doma, ztrácejí kontakt s okolním světem.

Skupinová setkání v Job Clubu jim velice pomáhají v nalezení lepšího způsobu jak komunikovat.

„Potkávají se zde lidé s podobným osudem. Zjistí, že jsou i další, kteří mají totožné problémy. Vymění si zkušenosti a už tím si vlastně pomáhají. Za přispění nejrůznějších testů a modelových situací a výkladu pomalu nabývají ztracené sebejistoty, sebepoznání, což se promítne při závěrečném nácviku pracovních pohovorů „nanečisto,“ pokračuje Koskubová.

Podle zkušeností úřadu práce a potřeb uchazečů o zaměstnání probíhá od 19. května už čtvrtý Job Club.

„Tento poradenský program je hrazený z Evropského sociálního fondu, přesněji z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. V minulých letech jsme ho organizovali sami. Vedla ho naše pracovnice pro zprostředkování. Měli jsme s ním výborné zkušenosti, protože pak nastupovalo mnoho lidí do zaměstnání. Proto jsme se rozhodli z kapacitních důvodů koupit službu z produkce společnosti Grafia, která podobné programy zajišťuje i v dalších regionech Plzeňského kraje“ říká Bajgarová.

Absolventi Job Clubu jsou celkem spokojeni.

„Určitě jsme získali větší rozhled. Ale sehnat tady práci není vůbec jednoduché. Člověk by byl ochoten i dojíždět, ale muselo by se mu to kompenzovat. Další problém je věk. Pokud jste starší, máte opravdu mizivou šanci, že vás zaměstnají,“ říká účastník právě probíhajícího Job Clubu v Domažlicích. Podobné názory mají i jeho kolegové.

Autor: Helena Bauerová

2.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z víkendového programu na zámku Depold v Kanicích.

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Horšovský Týn – V úterý dosud neznámý pachatel ukradl z pozemku u domu v Horšovském Týně zaparkovaný motocykl MS Piaggio včetně klíče k motocyklu a malého technického průkazu.

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení