VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během celé války nezažil otec tolik strachu jako před osvobozením

Luženičky – V letošním roce si připomínáme 70. výročí konce II. světové války. O své vzpomínky a o vzpomínky svého otce se s námi podělila i Anna Machová z Luženiček.

15.3.2015
SDÍLEJ:

Anna Machová z Luženiček.Foto: Deník/Helena Bauerová

V Domažlickém deníku mě zaujal článek paní Danuše Peckové, ve kterém líčí průběh války od roku 1938 do konce války v roce 1945, jak jej prožívala její rodina. Přispěji i já trochou do mlýna z vyprávění svého otce a své paměti.

Narodila jsem se v lednu 1943 a bezstarostné mládí jsem prožívala na zemědělském statku na vesnici do té doby, než moji rodinu komunisté přinutili ke společnému hospodaření.
Byli jsme nazváni kulaky a hrozilo nám vystěhování. Proto jsme uvítali, že nás komunisté milosrdně vzali do JZD, a to díky splnění dodávek. Ale to jsem odbočila od příběhu, který zaznamenala moje paměť o roce 1945.

Že se blíží konec války, se dovídal můj tatínek z radia. Každý večer s uchem přiloženým k radiopřijímači stojícím na kredenci v kuchyni poslouchal západní vysílání. V této místnosti bylo černou látkou zatemnělé okno a my, děti, jsme nesměly ani pípnout, aby tatínek dobře slyšel rušenou stanici. Toto se dělo u nás i po válce, kdy se ujali moci komunisté, a táta poslouchal Svobodnou Evropu. Tehdy chodili pod okno "špiclové" tehdejšího režimu a běda tomu, koho načapali.

Chci vzpomenout na den v roce 1945, který mně utkvěl v paměti a z vyprávění táty. Po kapitulaci Hitlera obsadili ustupující němečtí vojáci náš dvůr i s vojenskou kuchyní a asi pár dní si bužírovali, ze svých posledních zásob. V tyto dny, jsme my děti, nesměly jít na dvůr. Ten den, podle tátova vyprávění, bombardovali Američané Klenčí pod Čerchovem a okolí a Němci na našem dvoře byli pořádně opilí.

Ještě dnes vidím rozčileného otce, jak jim s rukama roztaženýma nařizoval, aby v kuchyni uhasili oheň, a zaháněl je do stodoly. Tito "náckové" čekali na povel opustit naši vesnici.
Druhý den ustupující Němce shromáždili z celé obce v obecní škole a v hostinci, které spolu sousedily. Tam čekali na setmění, aby se mohli přemístit na nádraží a vlakem odjet do své vlasti.
Z Okresního úřadu z Domažlic, přišlo nařízení na OÚ v Luženicích, aby sedláci připravili koně s žebřiňáky a večer odvezli Němce na nádraží do Horšovského Týna. Můj táta věděl, jaké nebezpečí ho může čekat. Proto jako věřící člověk se rozloučil s rodinou slovy: ,,Děj se vůle Boží."

Němci namačkaní jeden vedle druhého stáli na žebřiňáku a táta práskl do koní. Pod tíhou těžkého nákladu byli koně uříceni a vyčerpáni, už když přijeli do Březí. Otec koně zastavil na konci Březí a řekl "náckům", že si musí koně odpočinout. Němci začali brblat a vyhrožovali mu zastřelením. Předvídal situaci, co se asi stane, proto zastavil u známého sedláka, aby mu půjčil koně, aby mohl pokračovat dál v cestě. Vyprávěl, jak si zkrátil cestu po dřevěném mostě k Nové Vsi, protože státní silnice z Draženova do Horšovského Týna byla tu noc velmi nebezpečná. Riskoval a v duchu přemýšlel, jestli most tak velký náklad unese. Tenkrát mu těch Němců vůbec nebylo líto, ale měl strach o koně, aby je mohl vrátit v pořádku. Říkal, že tolik strachu jako tu noc nezažil během celé války.

Němce v Luženicích vystřídali osvoboditelé – američtí vojáci, a několik dní pobyli v různých staveních, kde na houních odpočívali po boji.
My, děti, jsme ochutnaly pravou nefalšovanou čokoládu s nezapomenutelnou chutí. Obyvatelé z Luženic je uvítali s velkým nadšením, obdivovali jejich statečnost a děkovali jim.

Anna Machová

Autor: Redakce

Místo události:
15.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VÁCLAV A  LIBUŠE KRESLOVI vedou domažlickou restauraci Zubřina od r. 2005.

Základem je výborné jídlo a dobré pivo, lidé se pak vrací

Výstava v Galerii bratří Špillarů.
4

FOTO: V Galerii bratří Špillarů byla zahájena nová výstava

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Den bez aut v Domažlicích: debata, výstavy i hry

Domažlice – Pro děti i dospělé byl přizpůsoben komponovaný celodenní program pátečního Dne bez aut, který na domažlickém náměstí připravil spolek Chodsko žije. Ve stánku před radnicí si mohli příchozí vyzkoušet Kurz první pomoci zážitkem.

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Lup z chat skončil v křoví

Kdyně – Ve středu či čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do zahradních chat ve Kdyni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení