VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během celé války nezažil otec tolik strachu jako před osvobozením

Luženičky – V letošním roce si připomínáme 70. výročí konce II. světové války. O své vzpomínky a o vzpomínky svého otce se s námi podělila i Anna Machová z Luženiček.

15.3.2015
SDÍLEJ:

Anna Machová z Luženiček.Foto: Deník/Helena Bauerová

V Domažlickém deníku mě zaujal článek paní Danuše Peckové, ve kterém líčí průběh války od roku 1938 do konce války v roce 1945, jak jej prožívala její rodina. Přispěji i já trochou do mlýna z vyprávění svého otce a své paměti.

Narodila jsem se v lednu 1943 a bezstarostné mládí jsem prožívala na zemědělském statku na vesnici do té doby, než moji rodinu komunisté přinutili ke společnému hospodaření.
Byli jsme nazváni kulaky a hrozilo nám vystěhování. Proto jsme uvítali, že nás komunisté milosrdně vzali do JZD, a to díky splnění dodávek. Ale to jsem odbočila od příběhu, který zaznamenala moje paměť o roce 1945.

Že se blíží konec války, se dovídal můj tatínek z radia. Každý večer s uchem přiloženým k radiopřijímači stojícím na kredenci v kuchyni poslouchal západní vysílání. V této místnosti bylo černou látkou zatemnělé okno a my, děti, jsme nesměly ani pípnout, aby tatínek dobře slyšel rušenou stanici. Toto se dělo u nás i po válce, kdy se ujali moci komunisté, a táta poslouchal Svobodnou Evropu. Tehdy chodili pod okno "špiclové" tehdejšího režimu a běda tomu, koho načapali.

Chci vzpomenout na den v roce 1945, který mně utkvěl v paměti a z vyprávění táty. Po kapitulaci Hitlera obsadili ustupující němečtí vojáci náš dvůr i s vojenskou kuchyní a asi pár dní si bužírovali, ze svých posledních zásob. V tyto dny, jsme my děti, nesměly jít na dvůr. Ten den, podle tátova vyprávění, bombardovali Američané Klenčí pod Čerchovem a okolí a Němci na našem dvoře byli pořádně opilí.

Ještě dnes vidím rozčileného otce, jak jim s rukama roztaženýma nařizoval, aby v kuchyni uhasili oheň, a zaháněl je do stodoly. Tito "náckové" čekali na povel opustit naši vesnici.
Druhý den ustupující Němce shromáždili z celé obce v obecní škole a v hostinci, které spolu sousedily. Tam čekali na setmění, aby se mohli přemístit na nádraží a vlakem odjet do své vlasti.
Z Okresního úřadu z Domažlic, přišlo nařízení na OÚ v Luženicích, aby sedláci připravili koně s žebřiňáky a večer odvezli Němce na nádraží do Horšovského Týna. Můj táta věděl, jaké nebezpečí ho může čekat. Proto jako věřící člověk se rozloučil s rodinou slovy: ,,Děj se vůle Boží."

Němci namačkaní jeden vedle druhého stáli na žebřiňáku a táta práskl do koní. Pod tíhou těžkého nákladu byli koně uříceni a vyčerpáni, už když přijeli do Březí. Otec koně zastavil na konci Březí a řekl "náckům", že si musí koně odpočinout. Němci začali brblat a vyhrožovali mu zastřelením. Předvídal situaci, co se asi stane, proto zastavil u známého sedláka, aby mu půjčil koně, aby mohl pokračovat dál v cestě. Vyprávěl, jak si zkrátil cestu po dřevěném mostě k Nové Vsi, protože státní silnice z Draženova do Horšovského Týna byla tu noc velmi nebezpečná. Riskoval a v duchu přemýšlel, jestli most tak velký náklad unese. Tenkrát mu těch Němců vůbec nebylo líto, ale měl strach o koně, aby je mohl vrátit v pořádku. Říkal, že tolik strachu jako tu noc nezažil během celé války.

Němce v Luženicích vystřídali osvoboditelé – američtí vojáci, a několik dní pobyli v různých staveních, kde na houních odpočívali po boji.
My, děti, jsme ochutnaly pravou nefalšovanou čokoládu s nezapomenutelnou chutí. Obyvatelé z Luženic je uvítali s velkým nadšením, obdivovali jejich statečnost a děkovali jim.

Anna Machová

Autor: Redakce

Místo události:
15.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení