VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Annaburg opravují

Horšov - Lovecký zámeček Annaburg v horšovské oboře vstává doslova ´z mrtvých´

6.5.2009
SDÍLEJ:

Snímek z května 2009.Foto: DENÍK/ Zdeňka Lochmanová

Když se počátkem 90. let propadla střecha už tak dost zdevastovaného loveckého zámečku Annaburg v horšovské oboře, nedávali mu mnozí mnoho šancí ´na přežití´. Dnes je vše jinak.

„Od ´kraje´ jsme v první etapě dostali půl milionu korun, za které se dostavělo zborcené zdivo, udělal nový krov, částečně omítky a okna,“ uvedl ředitel Školního statku Horšov Václav Tureček. „Dalšího půl milionu už máme přiděleno, takže se dokončí střecha, kterou památkáři nekompromisně chtějí ze šindelů. Zbývá ještě také zhotovit čtyři dvojkřídlé dveře a dřevěné žaluzie na všechna okna a dveře,“ poznamenal Tureček s tím, že skvělou práci na opravách odvádí jak žáci – zedníci SOŠ a SOU H. Týn, tak především pánové Hurnsdorfer a Lang, kteří jsou sice už v penzi, ale vyslyšely jeho prosbu a opravy vedou.

Lovecký zámeček, který nechali majitelé panství Trauttmansdorffové postavit v 18. století, stojí na vyvýšeném ostrůvku uprostřed polí, dříve tu bývala soustava rybníků.

Historie obory

Na počátku 17. století založil majitel horšovskotýnského panství Vilém starší Popel z Lobkovic u vsi Horšova kolem poplužního dvora velkou panskou oboru se soustavou devíti rybníků a obehnal ji pevnou kamennou zdí, která se zachovala dodnes. Na ostrůvku jednoho z rybníků, v těsné blízkosti Horšova, postavili někdy po r. 1744 tehdejší majitelé panství Trautmannsdorfové malý barokní lovecký zámek. Tento dodnes zachovaný šestiboký altán se čtyřhrannou věžičkou a dvojitou střechou o jedné cenntrální místnosti byl pojmenován pravděpodobně na počest druhé manželky Františka Norberta Trautmannsdorfa Marie Anny, rozené hraběnky z Herberštejna, Annaburg. V 80. letech 19. století byla kolem zámku výrazná květinová výzdoba. Později přestal zámek plnit svoji funkci a byl opuštěn. Rybník kolem opuštěné budovy, stojící dnes na pozemcích školního statku střední zemědělské technické školy v Horšovském týně, vyschl a z ostrůvku se stalo mírné návrší v rovinatém terénu.

Autor: Zdeňka Lochmanová

6.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení