VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudek pro týrajícího farmáře neplatí

Staňkov – Krajský soud zrušil rozhodnutí o trestu pro staňkovského farmáře, který týral dobytek

6.9.2012 1
SDÍLEJ:

Týrané krávy nabírají sílu v Chodské Lhotě ve společnosti Pošumavské zemědělství, která vlastní 400 kusů dobytka.Foto: Deník/ S. Šebek

Tři sta hodin veřejně prospěšných prací a čtyřletý zákaz podnikání v živočišné výrobě – takový trest uložil v dubnu domažlický okresní soud soukromému zemědělci Josefu Kazdovi ze Staňkova za týrání zvířat. Trest však neplatí, krajský soud totiž rozsudek v odvolacím řízení zrušil a celý případ se tak vrátil do Domažlic k novému projednání.

Podle krajského soudce Marcela Žána se domažlický soud nevypořádal s tím, že podle českého právního řádu není týrání zvířat vždy trestné, ale může jít o přestupek nebo jiný správní delikt a rozsudek jednoznačně neurčil, čím obžalovaný farmář zvířata týral. „To, co tam soudce napsal, bylo buď neurčité anebo neodpovídalo použité právní kvalifikaci," odůvodnil Žán.

Dubnový rozsudek vynesl domažlický soudce Milan Andrle. Ten také Kazdovo jednání označil za společensky velice škodlivé s ohledem na to, že zvířata se nemohou bránit. „Neměl v úmyslu působit zvířatům bolest schválně, spíš to bylo v důsledku jeho nepořádnosti a nezodpovědnosti," prohlásil soudce.

Josef Kazda nechával svůj dobytek živořit v otřesných podmínkách a trápil ho hlady a žízní. Pohublá zvířata se pohybovala mezi haraburdím se zbytky rezavých plechů či drátů, o které se mohla zranit, všudypřítomné bláto a výkaly jim znemožňovaly ulehnout. Inspektoři z krajské veterinární správy zjistili, že dobytku chybí i voda a krmivo.

Dvaapadesátiletý  Kazda, který dlužil desítky tisíc korun na pokutách souvisejích s chovem krav, byl již v květnu minulého roku shledán vinným z týrání zvířat a dostal tříletou podmínku a zákaz chovu dobytka – ten však nedodržel a krávy choval dál.

O celé své šestnáctihlavé stádo pak Kazda navzdory svým četným protestům přišel letos na jaře v soudem nařízené exekuci. Zvířata v dražbě zakoupil Antonín Černý ze společnosti Pošumavské zemědělství a odvezl je do Chodské Lhoty, tři krávy však následkem podvýživy uhynuly.

Autor: Stanislav Šebek

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Někteří prodejci na slavnostech obcházeli EET

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Poběžovičtí slavili pouť ve velkém stylu

Poběžovice – Město Poběžovice má za sebou třídenní pouťový festival.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Babylon – K bizarnímu pokusu o vloupání do vozidla došlo v Babylonu ve čtvrtek před čtvrtou hodinou ranní.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Domažlice – Domažlické náměstí zaplnilo v sobotu dopoledne více než 140 automobilů a motocyklů vyrobených v letech 1910 až 1955. Patřily účastníkům 43. ročníku Jízdy spolehlivosti historických vozidel, kterou uspořádal Veteran car club Domažlice.

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení