VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledali bombu v kdyňské škole

KDYNĚ - Anonymní oznámení na linku 158 se ukázalo jako liché. Na svědomí je má sedmák

19.11.2008
SDÍLEJ:

Ředitelku Jarušku Šafránkovou zastihla zpráva o bombě u oběda.Foto: DENÍK/Helena Bauerová

Řada žáků kdyňské Masarykovy základní školy zůstala včera bez oběda, neboť budova musela být urychleně evakuována. Postaral se o to ve 12,20 hodin anonymní telefonát na linku 158, který avizoval na 13. hodinu výbuch bomby.„Do Kdyně se okamžitě dostavili policisté z Okresního ředitelství Policie ČR v Domažlicích, kteří provedli evakuaci žáků a pedagogického sboru,“ uvedla policejní mluvčí Vladislava Čejková s tím, že poté začali policisté prohledávat školu i její okolí.

„Po půl jedné mne sekretářka vyzvedla u oběda, že volá operační důstojník z plzeňské kriminálky. Ten mne seznámil s tím, že na tísňovou linku nahlásil dětský hlas, že ve škole vybuchne úderem třinácté hodiny bomba,“ uvedla Deníku ředitelka školy Jaruška Šafránková. V té době už byla u veřejné telefonické stanice v Koutě, jejíž číslo se ukázalo na displeji telefonu tísňové linky, hlídka skupiny kriminální policie a vyšetřování z Domažlic.

„Kriminalisté se poptávali dětí, které se v té době nacházely v blízkosti telefonní stanice, koho tu viděly. Zjistili, že v uvedené době to byl 12letý chlapec,“ líčí situaci mluvčí Čejková.„Vyhlásila jsem evakuační poplach a děti byly do pěti minut venku. Opuštění budovy pro případ krizových situací zkoušíme dvakrát do roka v rámci branných cvičení. Přijela téměř desítka policistů, kteří zablokovali příjezdové cesty,“ popisovala postup ředitelka školy s tím, že se jí ulevilo, když policisté oznámili, že mají původce telefonátu. Okamžitě poprosila starostu Kdyně, aby upozornil v městském rozhlase na zrušení mimořádných opatření, aby se lidé uklidnili a děti si přišly dojíst oběd. „Stejně nám i tak zbylo kolem dvou set obědů,“ dodává ředitelka Šafránková.

To už nezbedníka měla ´v péči´ policie. „Hoch se při výslechu za přítomnosti své matky na obvodním odělení ve Kdyni k činu doznal. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy,“ uvedla policistka Čejková.

„Měli jsme hodinu, když paní ředitelka hlásila, že je ve škole bomba. Nařídili nám urychleně jít mimo budovu, co nejdál, takže jsme došli až ke hřbitovu. Někteří neměli věci, dokonce se ani nestačili obléci,“ postěžovala si Deníku jedna ze žákyň s tím, že podobné školní hlášení je vždy vyplaší, neboť nevědí, zda je cvičné nebo opravdové. „Až za čas ohlásil městský rozhlas, že se můžeme do školy vrátit pro věci,“ dodala.

Vzhledem k tomu, že se jedná o mladistvého pachatele, bude případ policií zřejmě odložen. Jak se ale s žákem ´vypořádá´ škola?„Momentálně z toho mohu vyvodit pouze kázeňský postih a v pololetí rozhodneme o snížené známce z chování. Nic jiného dělat nemůžeme. Třídní učitelé chování chlapce odsoudí před jeho spolužáky,“ sdělila ředitelka Šafránková s tím, že stejnou záležitost řešili na škole v uplynulých deseti letech už dvakrát.

„Rodinu dobře znám, kluka je ´dost´ a rodiče ho za to asi nepochválí. Doufám, že ale pěkně zaplatí veškeré náklady na výjezd policie,“ uvedl jeden z Kdyňanů, který si však nepřál být jmenován. „Mluvil jsem s jedním z policistů, prý byl za poslední týden v Plzni u podobného zásahu už desetkrát. Je to hrozné, co se dneska děje,“ dodal rozčileně.

„Chtěli bychom varovat všechny školáky, ale i dospělé, aby nezneužívali tísňové linky. A to nejen z důvodu, že se jedná o nezákonné jednání, za které mohou být potrestáni. Pomoc může v té samé chvíli někdo skutečně potřebovat. měli by vědět, že současná technika určí přesně místo i telefonní budku, ze které anonym volá. V případě, že použije mobilní telefon, objeví se na mapě před operátorem tísňové linky konkrétní místo, na kterém se volající právě nachází,“ upozorňuje ´nenapravitelné telefonisty´, domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Autoři: Milena Cibulková, Helena Bauerová

Místo události:
19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení