Už ve středu se na Krajském soudu v Plzni chystaly pro vězně propouštěcí příkazy. Podle místopředsedy soudu Eduarda Wipplingera jde o procesně velmi složitý postup, do nějž jsou zapojeny soudy i věznice v celé zemi.

Propouštěcí příkazy dorazí do borské věznice 1. ledna brzy ráno. Kolem osmé hodiny si pak vězni začnou obíhat obvyklé 'kolečko'.

„Každý z nich absolvuje výstupní lékařskou prohlídku. Musejí zajít i na finanční oddělení věznice. Tam si, pokud ve výkonu trestu pracovali, vyzvednou zápočtový list a peníze z konta. Ve skladu jim pak oproti podpisu vydají osobní věci a na administrativním oddělení si musí vyřídit potřebné dokumenty,“ popisuje mluvčí borské věznice Jana Bartošová.

Poslední razítko, které trestance definitivně pustí na svobodu, dostanou od vrchního inspektora strážní služby. Propuštění lidé budou z vězeňských vrat vycházet postupně. První z nich už během dopoledne. Dál už podle Bartošové nemají žádné povinnosti související s trestem.

Branami českých věznic v pátek projde celkem asi 500 trestanců. Nejvíce si jich balí kufry ve Vinařicích, Příbrami, Světlé nad Sázavou a v Ostrově nad Ohří. Většinou jsou to recidivisté, kteří se ocitli za mřížemi za opakované drobné krádeže, nebo řidiči, kteří jezdili, aniž by měli řidičské oprávnění. Amnestie se týká i pytláků. Nový trestní zákoník totiž počítá s tím, že tyto trestné činy budou posuzovány jako přestupek.

Podobně rozsáhlé propouštění vězňů po sametové revoluci se odehrálo jen v roce 1990, kdy prezident Václav Havel udělil amnestii více než 20 tisícům lidí.

Jediná česká káznice, která v pátek nikoho nepropustí, je zařízení v Mírově, kde si trest odpykávají pachatelé nejzávažnějších trestných činů.