Spory kolem Územní zdravotní a záchranné služby Karlovarského kraje budou mít zřejmě soudní dohru. Bývalý šéf Ivo Tukinski, který nyní pracuje v téže organizaci jako řadový záchranář, považuje výroky současného pověřeného ředitele záchranky Luďka Nečesaného za invektivy a hodlá se proti nim bránit soudní cestou.

Stejně tak se na orgány činné v trestním řízení obrátí Karlovarský kraj jako zřizovatel záchranky. „Jde o exemplární případ plýtvání prostředky z veřejného zdravotního pojištění. Vše jsem s vedením kraje už konzultoval,“ trvá na svých závěrech Nečesaný.

Kde je pravda?

O své pravdě je ale přesvědčen i Tukinski. „Nelze mlčet. Je to těžké. Nové vedení záchranky úmyslně poškozuje bývalý vedoucí tým záchranky. Podle mne se nový ředitel snaží ušetřit na zdraví a životech lidí a to je špatně, “ zdůraznil Tukinski. A zároveň důrazně odmítl všechna nařčení, že by jako ředitel záchranky selhal či záchranku finančně zruinoval.

„Záchranná služba bez peněz dělat nejde, a když se bude šetřit, tak na to doplatí lidé. Za deset let, kdy jsem působil v Karlovarském kraji, jsem něco dokázal. Záchranku v kraji vybudoval a zakotvil. Za mě byla urgentní medicína zabezpečena, teď není. Pokud by došlo k živelní katastrofě, jsou lidé nyní v ohrožení,“ varuje Tukinski. Na post ředitele byl podle něj Nečesaný dosazen bez výběrového řízení a jako ředitel krajské nemocnice se prý ocitl ve střetu zájmů.

„Současné vedení záchranné služby nemá odbornou specializaci. Kdo je garantem odborné péče? To jsem já a doktor Vaněk. Bez odborného vedení se záchranka vést nedá a zřizovatel, tedy Karlovarský kraj, jen přihlíží,“ zdůraznil.

„Zatím jsou jako odborní zástupci Územní zdravotní a záchranné služby (ÚZZS) Karlovarského kraje vedeni doktor Vaněk a doktor Tukinski, nově by je měl nahradit lékař Roman Sýkora, který svou specializací splňuje požadavky platné legislativy,“ uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

S vypsáním výběrového řízení na post ředitele záchranky kraj počítá. „Nicméně v současnosti musí dojít k její ekonomické a personální stabilizaci, kterou zahájil tým pod vedením Luďka Nečesaného,“ doplnila mluvčí.

Gel jako důkaz?

Přestože Tukinski se výběrového řízení už účastnit nechce, s kritikou se smířit nehodlá. „Nebyli jsme nemravní, pokud jsme se účastnili seminářů a bydleli v hotelích se sociálním zařízením, a na pracovišti rozhodně za nás nepanovala šikana. To bych se pouštěl na tenký led, abych někoho šikanoval. Šikana na záchrance je teď,“ zdůraznil. Lubrikační gel, který byl podle nového vedení součástí vybavení záchranného vozu, nepovažuje za nic mimořádného. „Šlo o nedbalou kontrolu, protože tyto gely se nacházejí ve všech sanitkách. Šlo o polopravdu a uměleckou licenci doktora Nečesaného. Gel je třeba k pomůcce na zajištění dýchacích cest zraněného,“ doplnil. Za nehoráznost považuje tvrzení, že jednu sanitku používal jako toaletu. „Tento vůz byl už vyřazen a používal se jako odpočinkový vůz při několikadenních výjezdech pro všechny záchranáře.“

Jiný názor má Tukinski i na předražené a zbytečné nákupy sanitek. O výsledku výběrových řízení prý vždy rozhodovala komise, v níž byli minimálně dva krajští politici. „Snažil jsem se, aby na všech jedenácti stanovištích byla vždy dvě vozidla,“ odmítl výtku, že šestnáct jich bylo nadbytečných. A nákupy sanitek prý rozhodně nebyly předražené.

Problémy na záchrance 

Bývalého ředitele záchranné služby odvolala krajská rada po žádosti o desetimilionovou půjčku na platy. Pověřený šéf Luděk Nečesaný zjistil řadu závažných skutečností, porušování pravidel při chodu této příspěvkové organizace, předražený nákup sanitek a porušování zákoníku práce. Bývalý ředitel Ivo Tukinski to považuje z jeho strany za šikanu a tvrdí, že se ničím neprovinil.