VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za napadení lékařky dostala podmínku. Musí se také léčit

Klatovy – Až dvanáct let vězení hrozilo invalidní důchodkyni Ivaně Maříkové (53 let) z Klatov za to, že s nožem v ruce zaútočila na posudkovou lékařku. Od soudu odešla s podmínkou.

1.4.2014
SDÍLEJ:

Ivana Maříková u soudu v KlatovechFoto: Deník/Rostislav Kutěj

Ačkoli se napadení stalo v srpnu loňského roku, obě ženy se z něj dosud nevzpamatovaly. Lékařka není kvůli posttraumatické stresové poruše dodnes schopná chodit do práce.

Maříková, která v úterý stanula před klatovským soudem, vysvětlila útok tím, že neunesla fakt, že nedostala parkovací kartu pro invalidy, kterou podle svého názoru nutně potřebuje, jelikož je vážně nemocná.

Soud pokračoval v úterý výslechy svědků. Vypovídaly dvě kolegyně napadené lékařky a soud přečetl výpověď poškozené, jejíž zdravotní stav je tak špatný, že se nemohla líčení zúčastnit.

Podle výpovědi první svědkyně byl z kanceláře napadené lékařky slyšet hluk, poté se rozrazily dveře do její kanceláře a Maříková natlačila lékařku na stůl. Svědkyně popsala, že viděla v ruce Maříkové nůž, kterým doktorku ohrožovala. Šokovaná žena, které podle jejích slov Maříková rázně a důrazně řekla, aby ji nechala být, běžela pro pomoc. Vyburcovala další kolegyni a běžela pro ostrahu budovy. Druhá žena prý při vstupu do kanceláře zakřičela na Maříkovou, chtěla aby zanechala svého jednání. Maříková začala utíkat, u východu ji zadržela ostraha budovy a Maříková následně zkolabovala.

Obě svědkyně u soudu uvedly, že poškozená lékařka byla klidný nekonfliktní člověk. Konflikty, zejména ty verbální, se prý při výkonu jejich práce někdy vyskytují.

Ve čtené výpovědi poškozené zaznělo mimo jiné to, že se od útoku bojí chodit mezi lidi a děsí ji neznámé zvuky.

Maříková v emotivní řeči, při které neudržela slzy, děkovala jedné z žen za to, že ji zastavila. „Nevím, jak se to stalo, jsem opravdu ráda, že jste mě zastavila a děkuji za to," řekla.

Státní zástupkyně navrhla pro Maříkovou trest na spodní hranici trestní sazby s delší zkušební dobou. Dále navrhla propadnutí předmětu, protialkoholní léčení a dohled probačního úředníka.

Soudní senát v čele s předsedou Janem Kasalem po poradě vynesl rozsudek. Maříkovou potrestal odnětím svobody na tři roky se zkušební dobou čtyř let. Dále jí soud nařídil ambulantní protialkoholní léčení a rozhodl o propadnutí nože, kterým byl čin spáchán. Maříková musí také uhradit škodu zdravotní pojišťovně poškozené. Ta požadovala sto tisíc korun jako odškodné, ale s ohledem na to, že je stále nemocná a škodu nelze vyčíslit, odkázal soud její nárok k občanskoprávnímu řízení.

Obžalovaná přijala rozsudek klidně se sklopenou hlavou. Na místě se vzdala práva na odvolání. Jelikož se téhož práva vzdala i státní zástupkyně a zmocněnec poškozené, je rozsudek pravomocný.

Autor: Rostislav Kutěj

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízdárna Světce
14

FOTO: Proměna Jízdárny sklízí ceny

Loučimští senioři v Praze.
31

Seniorští studenti měli promoci, navštívili i zákulisí televize

Senioři z Domažlic obhájili prvenství v krajských hrách

Domažlice, Plzeň – Deset disciplín obsahovaly Sportovní hry seniorů Plzeňského kraje. Nejlépe se v nich vedlo domažlickému týmu, který obhájil loňské prvenství a jehož čtyři členové tak budou reprezentovat celý kraj v celostátním klání.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Dodávka čelně narazila do stromu

Holýšov, Stod - Mezi Stodem a Holýšovem, poblíž křižovatky na Střelice, havarovala v úterý před jedenáctou hodinou dopoledne dodávka.

Sto let od Bolevecké katastrofy. Kolik přesně zemřelo lidí, se už nikdo nedozví

Plzeň - Deník připomíná výročí tragického výbuchu největší muničky v Rakousku-Uhersku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies