VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výbuch plynu u Otročína zaměstnal hasiče

Otročín – Za obcí Otročín probíhalo ve čtvrtek dopoledne cvičení integrovaných záchranných složek Plzeňského kraje.

10.10.2013
SDÍLEJ:

Cvičení integrovaných záchranných složek Plzeňského kraje.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Auto hoří, vše probíhá podle plánu a z vysílačky zní pokyny od velitele zásahu. Jde se do akce. Ve čtvrtek dopoledne probíhalo za Otročínem cvičení integrovaných záchranných složek Plzeňského kraje a společnosti Net4Gas na téma porucha plynovodu.

„Za obcí Otročín došlo v důsledku poruchy plynovodu k iniciaci plynu a vyvržení zeminy a kamení do okolí. Řidič, který tou dobou projížděl po silnici ve směru na Svojšín, strhl volant a havaroval. On i spolujezdkyně byli při snaze uniknout sloupu ohně zasaženi tepelnou radiací a utrpěli těžké popáleniny. Jejich auto působením sálavého tepla vzplanulo," popsala  simulovanou událost mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Hlavním cílem společného cvičení bylo prověřit především komunikační a informační mechanismy při neočekávané poruše plynovodu, stejně tak jako akceschopnost zásahových jednotek záchranných složek.  „Přestože jsme dnes s plzeňskými hasiči cvičili situaci, jejíž vznik je díky násobným bezpečnostním a monitorovacím systémům u přepravní soustavy Net4Gas zcela vyloučen, jsem rád, že jsme si mohli prověřit funkčnost a efektivitu vzájemné spolupráce s integrovanými záchrannými složkami Plzeňského kraje," řekl po cvičení mluvčí společnosti Net4Gas Milan Řepka.

Požární cvičení je plněním ročních plánů, které se musí plnit každý rok. Každý územní odbor hasičů musí udělat jedno velké požární cvičení. Čtvrteční cvičení bylo hlavně o nacvičení události při výbuchu plynu, automobil v příkopu a dva zranění byli doplněním akce. Zajímavé zpestření to bylo ze všeho nejvíce, protože šlo o dramatickou scénu plnou adrenalinu. „Hasiči z nebezpečné zóny zachránili dvě osoby, které byly fiktivně těžce popálené, poskytli jim patřičnou předlékařskou péči a transportovali do bezpečí. Požár auta v plném rozsahu zlikvidovali pomocí dvou vysokotlakých proudů. Hasiči před sálavým teplem vodní clonou a deflektory ochraňovali objekt a okolí traťového uzávěru plynovodu.

Vodu na ochlazování hasiči dopravovali z čerpacího stanoviště ve Svojšíně kyvadlově. Policisté na tomto cvičení zajišťovali uzavření prostoru na hranici bezpečné vzdálenosti od místa zásahu na dvou křižovatkách a objízdné trasy. Zároveň zajišťovali vhodné podmínky pro příjezd vozidel integrovaných záchranných složek k místu zásahu a odklon a regulaci dopravy," popsala mluvčí. Cvičení bylo i zajímavé v tom, že pro částečnou simulaci velké hlukové zátěže, která by doprovázela skutečný únik plynu, byly do blízkosti havárie instalovány přetlakové ventilátory, které ztížily v místě události hlasovou komunikaci. Hasiči měli výhodu, že mezi sebou komunikovali přes vysílačku, nebo si vzájemně dávali znakové signály. Cvičení se zúčastnily dvě jednotky profesionálních a sedm jednotek dobrovolných hasičů.

Autor: Gabriela Jägerová

Místo události:
10.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pelechenský GurGul.
24

FOTOGALERIE: Nejlepší guláš uvařili hasiči z Žíňan

Opustili nás.

Opustili nás

Kostelem sv. Mikuláše ve Kdyni zněly varhany

Kdyně – V kostele sv. Mikuláše ve Kdyni se v neděli konal devátý ročník celorepublikového Českého varhanního festivalu, jehož cílem je propagace historických varhan.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Za uložení pneu a azbestové suti se nově platí

Domažlice – Enormní nárůst objemu odevzdaného nebezpečného odpadu dvou typů vedl domažlickou radnice k nepopulárnímu kroku – zpoplatnění jejich příjmu ve sběrně ADEVI v Cihlářské ulici.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení