Pětačtyřicetiletý Vietnamec Bui Ngoc Tien si podle pátečního rozsudku Krajského soudu v Plzni odsedí osm a půl roku ve věznici s ostrahou. Cizince soudci potrestali za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Podle verdiktu plzeňských soudců jej po odpykání trestu čeká vyhoštění z České republiky na deset let.

Trestné činnosti se muž dopouštěl loni v květnu v bytě v jednom z domů v Karlově ulici v Chebu. Policisté tam při domovní prohlídce zajistili kolem jednoho kilogramu pervitinu. Bui Ngoc Tien tam ještě se svým o jednadvacet let mladším krajanem, který si již trest kvůli drogám odpykává, pracoval na finální fázi výroby pervitinu, konrétně pročištění za pomoci vody a acetonu. Krystalickou látku pak v bytě skladovali, aby ji mohli dále distribuovat.

Během vyšetřování se ukázalo, že droga by nejspíše skončila na německém trhu, neboť Bui Ngoc Tien měl kontakty s lidmi z Německa.

Asiat od začátku vinu popíral. I když jej zásahová jednotka zadržela v místě činu, tvrdil, že s bytem nemá nic společného. „Nejen obžalovaný, ale i ostatní pachatelé z Vietnamu, jak je pro ně v poslední době typické, uplatňují takovou obhajobu, že s bytem, kde k tresné činnosti dochází a k němuž mají určitý právní titul, nemají nic společného. Takovéto obhajoby ale nejsou a nebudou soudy přijímány," podotkl předseda senátu Jan Špeta. „Náš trestní řád umožňuje, aby se obžalovaný hájil způsobem, jaký uzná za vhodný. Takováto obhajoba je ovšem nelogická až nesmyslná," zdůraznil Špeta.

O vině obžalovaného totiž hovořila řada důkazů. Jedním z nich byla výpověď spolupachatele, který přítomnost obžalovaného v bytě potvrdil. Byt byl též speciálně stavebně upraven, aby pachatelé maskovali finální fázi výroby a skladování drogy.

Musí dodržovat naše zákony

Závažnost celého deliktu pak označil jako velice výraznou. „Množství drogy přesahovalo hranici velkého rozsahu a její kvalita byla velmi dobrá," vysvětlil Špeta.

Soudci ukládali trest v sazbě od osmi do dvanácti let. Cizinci v tomto směru přilepšilo, že ještě nebyl soudně trestaný. „I když jsme zvolili trest při spodní hranici sazby, jedná se o trest výrazný. Obžalovaný si musí uvědomit, že pokud má v České republice trvalý pobyt, musí dodržovat naše zákony. A pokud tak nečiní, musí počítat se sankcí," uvedl Špeta s tím, že i z tohoto důvodu soudci přistoupili k vyhoštění. „Takoví pachatelé, jako je obžalovaný, nejsou v Česku vítáni a nebudou tu ani trpěni," doplnil předseda senátu.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Bui Ngoc Tien si totiž proti rozsudku ještě v jednací síni podal odvolání.