Na bodlináče v plotě upozornil den před silvestrem pes Berný Plzeňanů Honzy a Anety. „Chtěli ho vyprostit, ale byl v pletivovém oku tak napresovaný, že nešel přes naježené ostny prostrčit ani tam ani zpět. Navíc nevěděli, jak dlouho je tam a zda nepotřebuje další ošetření," vysvětluje důvody výjezdu do plzeňské čtvrti Lochotín šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Ježek byl naštěstí zcela v pořádku, takže ho mohl Makoň po rozpletení pletiva vypustit o kousek dál do zarostlé trávy. Podobná probuzení při teplém počasí nejsou u ježků nic neobvyklého. „Málokterý ježek spí v kuse od listopadu až do dubna. Občas se probudí, vylezou se protáhnout, něco pojíst a zase si zalezou," vysvětluje ochránce zvířat s tím, že bodlináči si nejraději pochutnávají na granulích či krmení pro psy a kočky.

Příštích několik dní rozhodne o osudu káněte lesního, které srazilo auto. Myslivci ho u silnice u Dražně na severním Plzeňsku našli 28. prosince. „Dravec má bohužel trauma páteře a nehybné spodní končetiny včetně narušeného metabolismu. Pokud komplikace nepoleví do tří dnů až týdne, bude třeba zvíře utratit," popisuje vyhlídky káněte Makoň.

Na srážku s autem by tak zvíře doplatilo stejně jako mladá samice jezevce lesního, kterou lidé našli nedaleko obce Hrad Nečtiny. Šelma měla také trauma páteře, jeho stav se nelepšil a muselo být po třech dnech utraceno.

Ve stanici na Doubravce se v současné době zotavuje i malá sovička sýc rousný, kterou řidič linkového autobusu nalezl u silnice ve Starém Plzenci. Sova má po střetu s autem podélně prasklou horní část zobáku a lehký otřes mozku. „Taková zranění se hojí dlouho. Ve volné přírodě by měl sýc problém při lovu a porcování potravy, u nás ho získává bez námahy a pravidelně," podotýká Makoň. Zobák se zatím hojí dobře, pacient je v dobré kondici a zjara by se mohl vrátit do volné přírody.