Více řekl Deníku v následujícím rozhovoru.

Rozpočet Hasičského záchranného sboru (HZS) je podle odborníků podhodnocován a nepokrývá všechny potřeby související s plněním náročných úkolů, stanovených příslušnými zákony. V současné době je HZS ČR již na samé hranici udržitelnosti úrovně služeb, které poskytuje občanům. Jak se s touto informací vyrovnávají dobrovolní hasiči na Tachovsku? Myslíte si, že jste skutečně na hraně udržitelnosti úrovně služeb?

Důsledky krácení rozpočtu HZS ČR se samozřejmě bezprostředně dotýkají i sdružení hasičů. Jsou nám kráceny dotace na požární sport a soutěž mladých hasičů. K dotaci na tyto akce musíme z vlastních zdrojů, obvykle z členských příspěvků, dodat třicet procent. Jinak bychom vůbec žádnou další dotaci nedostali. Skutečnost je však taková, že náklady na soutěže hradíme ze sedmdesáti procent vlastními penězi a třiceti procenty z rozpočtu HZS.

A jak jsou na tom tedy zásahové jednotky sborů dobrovolných hasičů?

Celá váha jejich financování leží na obecních a městských úřadech. HZS hradí pouze školení velitelů a strojníků.

Mají dobrovolní hasiči na Tachovsku kvůli tvrdým úsporným opatřením problémy se zastaralou technikou?

Jistěže ano. Například automobilová cisterna stojí pět až šest milionů korun. I když Hasičský záchranný sbor přispívá na tento nákup, který městský úřad si může dovolit dát ze svého rozpočtu miliony korun? Na našem okrese jsou však města, která pro sbory novou techniku zakoupila nebo repasovala stárnoucí. Malé obce, kde mají hasičské dopravní automobily AVIA, však nemají šanci na dotaci HZS dosáhnout a tak mají techniku třicet a více let starou. Nejde jen o vozidla, ale i o hasičské stříkačky. Jen velikou péčí našich členů jsou tyto prostředky ještě v provozuschopném stavu.

Jako nejvhodnější formu navýšení příjmové části rozpočtu vidí vedení HZS vícezdrojové financování, které by se mohlo stát pilířem náhrady části plánovaného výpadku příjmu HZS ČR pro roky 2013 a 2014 ze státního rozpočtu. To lze realizovat formou zapojení pojišťoven na financování jednotek PO nebo dalším zpoplatněním služeb a úkonů u HZS. Jaký je váš názor?

Co plánuje HZS to opravdu nevím. Zatím jdou šeptem zprávy o propouštění hasičů, snižování jejich platů nebo dokonce o rušení některých stanic. U pojišťoven to je jiná otázka. Hasiči ročně uchrání majetek za mnoho milionů korun. Tím pojišťovnám zachrání vyplácení velkých částek na plnění pojistného. Pojišťovnám bylo navrhováno odvádět určité procento z uchráněných hodnot hasičům. Nikdy však tento návrh poslaneckou sněmovnou neprošel.

Dalším zdrojem příjmů by se mohlo stát zpoplatnění některých služeb a úkonů. Jaké úkony by to mohly podle vás být? Jaké úkony jsou již zpoplatněné nyní, respektive. jaká je praxe na Tachovsku?

V televizi vidíte hasiče při dopravních nehodách jak uklízejí vozovku, překládají náklad a podobně. Také otvírají byty, když jejich majitel zapomene klíče nebo když mu průvan zabouchne byt. Hasiči zasahují při sundávání koček ze stromů, odstraňování rojů včel či vos a tak dále. To jsou věci, na které existují odborné firmy. Je však lepší a jednodušší zavolat hasiče, kteří to udělají zadarmo. To by mohly být zdroje, které by sice jen málo, ale přesto pomohly ve financování hasičů nejen na Tachovsku, ale i v celé republice.

Další články týkající se problematiky hasičů najdete ZDE>>>