„Ten je moc velký, radši nějakého menšího," prosí zákaznice při pohledu na ručičku váhy u stánku s vánočními kapry na plzeňském náměstí. Prodejce ochotně šupináče vypustí do kádě, podběrákem máchne pro menšího a než kapra hodí na váhu, pro jistotu vylije vodu z vaničky.

Když žena zaplatí a dostane doklad, v mžiku vytáhne průkazku kontrolorky České obchodní inspekce a zahajuje se svým kolegou kontrolu. Vyzve prodejce, aby kapra převážil. „Poctivost prodeje i ceník služeb v pořádku, platné úřední ověření váhy máte," oznamuje inspektorka. Přesto u prodejce zjistila drobné pochybení. Na doklad totiž nenapsal majitele, ale sebe. Majitele čeká správní řízení a hrozí mu pokuta.

Inspektorům byl při některých kontrolách v patách i redaktor Deníku. Z náměstí Republiky se přesouváme k centru Plaza. Také tady nás prodejce neošidil. Správní řízení a možná i pokuta ho ale zřejmě nemine. „Na paragonu chybělo datum," říká inspektorka.

U obou stánků kilo živého kapra vyšlo na 85 korun. Šupináč nad dvě a půl kila na náměstí Republiky stál 89 korun, před Plazou kasírovali 92 korun. Před obchodem Tesco na Americké si prodejce neúčtoval za zabití kapra a ani za tašku. Zákazníci ale zaplatí podle celkové váhy za kilo kapra 94,90 a 99,90 korun.

Česká obchodní inspekce se zaměřuje na kontrolu dokladů prodejců nebo na to, jestli mají vystavené stvrzenky všechny náležitosti. U vah kontrolují platné úřední ověření a u kaprů správnost vážení a účtování.

Česká obchodní inspekce ve středu v Plzni kontrolovala prodejce vánočních kaprů na čtyřech místech. „Nenarazili jsme na nepoctivé prodejce," shrnul inspektor s tím, že kontroly mají pokračovat až do Štědrého dne. Za chybně vyplněnou stvrzenku hrozí pokuta do pěti tisíc korun, za ošizení zákazníka od 10 tisíc až do 100 tisíc korun.

Na co si dát při koupi kapra pozor?

Nahlédnout do vaničky položené na váze, jestli je z ní vylitá voda a nejsou v ní kousky ledu.
Nebát se upozornit prodávajícího na nedostatky.
Zkontrolovat, zda je ručička váhy na nule a jakou hmotnost váha ukazuje.