VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chraňte si tuto památku, řekl 
při svěcení kříže páter Vojtíšek

Studánka – Obnovenou sochu s názvem Kříž s pietou vysvětil ve Studánce minulou sobotu tachovský farář Václav Vojtíšek. Stalo se tak při příležitosti Staročeské konopické, slavnosti, kterou po letech Studánečtí obnovili.

10.9.2013
SDÍLEJ:

Svěcení kříže ve StudánceFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

V obci stály desetiletí jen zbytky tohoto Kříže s pietou. Původní sousoší bylo zcela zničeno. Přesto se obec rozhodla sochu nechat obnovit. Autorem původního díla je lidový kameník a sochař Georg Böhm, který před více než sto padesáti lety žil, tvořil a také zemřel ve Studánce. O obnovu díla se postaral kamenosochař Evžen Nikitin z Plané.

„Jsme rádi, že doba, kdy se bořily kříže, je už dávno pryč," uvedl farář Vojtíšek. „Boží muka, křížky a malé kapličky do naší krajiny patří. Jsou dokladem boží lásky a požehnání. Naše babičky říkaly, že bez božího požehnání je marné lidské namáhání," pokračoval pater před vlastním aktem svěcení. A dodal: „Křesťanství k nám patří, nemusíme hledat něco východního, esoterického, různé jiné směry nebo spiritismus. Křesťanství formovalo naši kultury, života a vše, co je kolem nás." Obrátil se také proti případným nenechavcům. „Chraňte si tento kříž. Vandalové chtějí takové krásné věci zničit."

Studánecká starostka Irena Zapletalová vidí ve vysvěcení kříže určitou symboliku. „Nemáme v obci kostel a toto je kříž, tak si myslím, že vysvěcení k tomu prostě patří."

U sochy Kříže s pietou se dochoval pouze podstavec a sloup, vlastní sousoší se nezachovalo vůbec. Postavu Marie s Ježíšem v náručí vytvořil kamenosochař Nikitin jen podle dochované fotografie a modelu, který si vytvořil. V prázdninových měsících roku 2011 vybral Nikitin odpovídající žulový kámen v lomu Lipná nedaleko Házlova a koncem října toho roku dokončil formátování kamenných bloků jednotlivých částí sochy a očištění původního podstavce. Tím skončila první etapa obnovy sochy a dále kameník vytvářel reliéfy.

Ve Studánce jsou celkem už tři z děl Georga Böhma, která jsou zcela obnovená. První socha byla odhalena v roce 2007, další jsou boží muka a následuje Kříž s pietou, odhalený začátkem letošního února.

Autor: Antonín Hříbal

10.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení