VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když sedím na koni, jsem šťastná

Svržno – Za velký životní úspěch považuje spolumajitelka koňské farmy Michaela Kodadová ze Svržna na Domažlicku, že se jí povedlo svůj celoživotní koníček převést ve své zaměstnání. „Práce je pak spojená s potěšením, když se člověk seberealizuje ve svém dětském snu," říká.  Moc dobře ví, o čem mluví.

12.6.2012 3
SDÍLEJ:

Michaela KodadováFoto: Deník/ Josef Babor

Její otec Miroslav Koza od mládí působil v jezdeckých oddílech na Domažlicku.  Začínal v Horšovském Týně, závodil i za Domažlice, Kdyni a Kaničky.
Od útlého věku se u koní pohybovala i Michaela. Když její otec  na podzim roku 1993 zprivatizoval  svrženský chov koní,  studovala Michaela ve 3. ročníku horšovskotýnské střední zemědělské  školy.

Už v tomto věku věděla, že bude otcovou pravou rukou na  farmě.  „Věděla jsem, že tu chci být, odmalička jsem byla posedlá koňmi," vypráví. Úspěchy v té době slavila taky jako jezdkyně. „Na mistrovství republiky juniorů ve Frenštátě pod Radhoštěm jsem byla třetí," vzpomíná Michaela.

Kromě jezdecké kariéry svůj čas věnovala i rozšíření si vzdělání v oboru. Postupně získala kvalifikaci na cvičitele, mezinárodního trenéra, stavitele parkuru, stavitele tratě i rozhodčího. Získávání vědomostí musela leccos obětovat. „Ve druháku na škole se konal lyžařský kurz ve stejném termínu jako jezdecké soustředění. Ráda bych si se třídou užila lyžák, ale pro mě byly vždy životně důležité koně," popisuje své priority. Podobně to dopadlo, když termínově kolidoval ´mazec´ po maturitě se závody.

První  dny ve Svržně nevypadaly optimisticky. „Když jsme sem přišli poprvé, máma prohlásila, že by se tu z fleku dal natočit válečný film," popsala zpustlý stav neudržovaného objektu Michaela. Navíc v prvních dnech dostala jedna z kobyl koliku a uhynula.

Usilovnou prací a dennodenním zápřahem se postupně ze svrženské farmy stalo místo nejen pro péči o koně, ale i pro setkávání milovníků přírody, pořádání společenských a kulturních akcí.

V začátku bylo na farmě 36 koní, jejich počet byl nejvyšší v roce 2007, kdy jich bylo 136. „Teď se staráme o rovnou stovku koní," říká Michaela.
Zkušenosti pro vedení rodinné farmy, která nyní dává práci dalším čtyřem lidem, sbírala i v cizině.

„V 18 letech jsem absolvovala měsíční stáž ve Francii. Byla důležitá pro rozvoj mé jezdecké kariéry a v tom věku i pro celkový rozhled a sbírání zkušeností," ohlíží se o šestnáct let zpět. V devatenácti  strávila šest měsíců v německém Augsburgu.

„Poznala jsem tam práci v kuchyni, recepci, pracovala jsem jako pokojská i uklízečka. Tehdejší praxe se mi zúročila, poznatky z ní využívám při práci v našem penzionu, který je součástí farmy," konstatuje Michaela Kodadová.

Osudným se jí stalo Nizozemí. Při čtyřech pobytech tam strávila také půlrok. Byla na soustředění, pracovala i jako jezdec a ošetřovatel.
„Holandsko je jediná zahraniční země, kde bych si dokázala představit, že bych tam žila. Holanďané mají podobnou mentalitu," vzpomíná v dobrém i přesto, že se jí při tehdejším pobytu dotklo, že ji tamní holandští přátelé řekli, že Češi nemají disciplínu a jsou líní.

„Tenkrát jsem se urazila, ale s odstupem času jsem jim dala za pravdu. Musím ale dodat, že cítím obrovský pokrok, lidé teď udělají o mnoho více práce než třeba před patnácti lety." Podle svých slov se v Holandsku naučila zejména časově si zorganizovat práci, což je pro náročné řízení chodu svrženské farmy velmi podstatné.
Do Holandska se po letech počtvrté vrátila na svoji první dovolenou v životě. „Vyjela jsem k moři na závody a zároveň se mi splnil životní sen – cválat s koněm po pláži u moře. Bylo to úžasné, jako suchozemce nás moře asi nikdy nepřestane lákat," usmívá se.
Areál se postupně rozrůstá, vyrostly v něm dvě haly, nyní se buduje moderní jízdárna. Součástí je i penzion, který využívají hosté na rodinné dovolené, přespávají zde i jezdci, kteří příhraničím projíždějí v koňském sedle a Svržno znají jako hipostanici.
„V plánu je vyznačení hipotrasy do německého Waldthurnu, který je partnerským městem Hostouně, pod niž Svržno spadá," dívá se do blízké budoucnosti spolumajitelka farmy.

Kodadovi mají tři dcery. Zda půjde některá z nich v jejich šlépějích, je prozatím ve hvězdách.„Vedeme je ke koním, ale ne stylem, že by se jim musely věnovat. Zkouší i jiné záliby – flétnu, tancování, tak uvidíme, co jim bude blízké. Mají zde zázemí, byli bychom rádi, kdyby se tu chtěly realizovat, ale je to jen na nich, pro co se v budoucnu rozhodnou."

Častými návštěvníky areálu ve Svržně jsou děti ze základních i mateřských škol. Kromě svezení na koni se dozvědí informace o historii hřebčína i o rozdílech mezi jednotlivými plemeny a rasami.

„Čas od času přijede někdo z lidí, kteří mají k tomuto místu osobní vztah," popisuje. Zmínila dojemné setkání se dvěma německými seniorkami, z nichž jedna ukazovala, v které části statku se narodila a kde v dětství bydlela. Jiný z návštěvníků vyprávěl, jak pod kůlnu zakopal poklad – krabičku se třemi odznáčky.

Zájem pamětníků utvrdil Michaelu Kodadovou ve správnosti záměru na vytvoření místního muzea, které by doložilo dlouholetou tradici dochovanými fotografiemi a předměty.

Nikdy nekončící pracovní koloběh i péče o rodinné zázemí na minimum zkrátily čas, který může Michaela Kodadová věnovat své celoživotní zálibě – samotné jízdě na koni.

„Dostanu se k ní jen, když přijedou známí či hosté a chtějí jet se mnou na vyjížďku. Když sedám na koně, tak jsem šťastná," uzavírá své vyprávění Michaela.

Autor: Josef Babor

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vypouštění zajíců.
5

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení