VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hotel Šumava v Horšovském Týně je na prodej

Horšovský Týn – Hotel Šumava v Horšovském Týně je na prodej. O jeho budoucnost mají Horšovskotýnští přirozeně obavy. Nejde jen o restaurační a ubytovací zařízení, také o významnou historickou budovu, která má jako jediná ve městě vhodné prostory pro pořádání větších kulturních a společenských akcí.

13.4.2016
SDÍLEJ:

Hotel Šumava v Horšovském Týně.Foto: Jaroslav Čedík

Pokud by se nový majitel rozhodl objekt využívat jiným způsobem, přišel by Horšovský Týn o možnost pořádat plesy, taneční zábavy, vystoupení různých kapel a jiné kulturní aktivity.

O koupení objektu proto nyní uvažuje i vedení města.

„Taková úvaha tady rozhodně je. Majitelé byli dosud v zahraničí, takže nyní máme v plánu se sejít a situaci řešit," prozradil starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík. „Nejde ale jenom o zajištění sálu pro společenské akce. Hotel Šumava je na exponovaném místě na náměstí a bylo by dobré, aby správně fungoval včetně restaurace. Rádi bychom oživili celý objekt," říká starosta.

Podotýká však, že prodejní cena téměř dvacet milionů korun neodpovídá stavebně technickému stavu budovy.

„O ceně ještě budeme muset jednat. Samozřejmě bude třeba i znalecký posudek, objekt není způsobilý k tomu začít hned fungovat tak, jak má, a zřejmě bude vyžadovat velké investice," tvrdí Mothejzík.

Druhou variantou by pro město bylo vybudovat si vlastní kulturní zařízení se sálem.

„Už jsme uvažovali i o této variantě. Pokud by město nemělo možnost pořádat akce v Šumavě, byli bychom asi nuceni přikročit k takovému řešení," řekl starosta. „Samozřejmě, v takovém případě by pak pro hotel Šumava byla situace ještě horší," podotkl.
Hotel byl založen již v roce 1734, nesl název Zur Traube – U Hroznu. Patřil k nejstarším ve městě a byl spojen s měšťanskou rodinou Pauli. V letech 1910 až 1912 provedl Vincent Pauli secesní přestavbu a modernizaci objektu. Vznikl hotelový komplex, který poskytoval vedle výčepu, restaurace, kuchyně a ubytování také velký sál k pořádání společenských akcí a tím značně přispěl k společenskému rozvoji města. V roce 1921 se v přilehlém sále konalo první promítání němých filmů.

Po roce 1945 byl přejmenován na hotel Šumava. Pozdější vlastník LSD Jednota změnil název na Dělnický dům. Po prodeji v 90. letech hotel měnil majitele, současní vlastníci z Ruska jej koupili před dvěma lety.

„Zdá se, že valná většina obyvatel Horšovského Týna si myslí, že objekt dříve patřil městu a že je škoda, že ho město prodalo. Rád bych upozornil na to, že tomu tak nebylo, město hotel Šumava nikdy nevlastnilo," poznamenal na závěr starosta Mothejzík.

Spousta občanů je s hotelem spojena, jako pan Václav:

„Můj první kontakt s hotelem byl přes restauraci, kam jsem začal chodit na pivo. Začátkem osmdesátých let jsme zde měli svatbu. Léta jsme 'na Šumavu' chodili nejen tancovat, ale i na jiné společenské akce. Když k nám přijela návštěva, provedli jsme je po našem historickém městě a vyhladovělí skončili v restauraci Šumavy, kde vždy byla záruka dobrého jídla a pití. Asi před dvěma lety došlo k prodeji celého hotelu ale myslím si, že v současnosti už asi nefunguje. Samozřejmě vnímám tento fakt velice negativně. Město prý mohlo již dříve hotel koupit, ale nestalo se tak. Při dalším prodeji může totiž dojít i k situaci, že budoucí majitel využije hotel k jinému účelu a to by městu moc neprospělo," dodal pan Václav.

Stanislav Šebek, Jaroslav Čedík

Autor: Stanislav Šebek

13.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné záchody v Chodské ulici v Domažlicích. Záměr na jejich rekonstrukci narazil na stanovisko památkářů a sousedů.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Poberta vybral auto u Draženova

Draženov – Zloděje zřejmě přilákal mobilní telefon, který ležel před sedadlem spolujezdce v uzavřeném audi, které stálo nedaleko Draženova.

Poběžovickou pouť ozdobí muzika, historický program i půlmaratón

Poběžovice – Poběžovický pouťový festival nabízí návštěvníkům třídenní nabitý program. 

Kanický zámek chystá ochutnávky i prohlídky

Kanice – Po roce se kanický zámek opět otevírá veřejnosti. V sobotu se bude konat ochutnávka vín a marmelád, na neděli je přichystán den otevřených dveří.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Koloveč – Oslava 820 let založení městyse Koloveč na Domažlicku se koná od pátku do neděle 18. – 20. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení