Basketbalisté Domažlic už vedou II. ligu

Domažlice – Úspěšně vstoupili do nového roku druholigoví basketbalisté domažlické Jiskry. Ti o víkendu na domácí palubovce vrátili rezervě Litoměřic a pražskému Žižkovu porážky z první poloviny soutěže a poprvé v sezoně se dostali do čela II. ligy mužů!

21.1.2015

Z utkání basketbalistů Jiskry Domažlice.Foto: Karel Fait

Domažlice – Litoměřice B 90:63 (23:15, 48:39, 77:49)
Soupeř nepřijel do Domažlic v plné síle, naopak domácí basketbalisté nastoupili téměř kompletní, když trenér Karel Štípek postrádal pouze zraněné Václavy Kozinu a Královce. Jiskře se tak podařilo přesvědčivě zvítězit a oplatit soupeři porážku z říjnového zápasu v Litoměřicích, a dokonce překlopit vzájemné skóre na svoji stranu. Rozhodující pro osud utkání se ukázala třetí čtvrtina, kterou Chodové vyhráli o 19 bodů a v níž předváděli moderní přímočarý basketbal se spoustou nápaditých kombinací. Nezapomínali však ani na obranu. Jednu chvíli v ní dokonce vedli rozdílem 32 bodů! Středočeši dokázali ve třetí desetiminutovce skórovat pouze z trestných hodů. Vedle tradičních opor předvedl velmi vydařené představení Ondra Kupilík, který před zápasem odehrál tentýž den vítězný zápas druholigových domažlických volejbalistů. Potěšující zprávou je návrat formy Jana Štípka, jehož trenéři o celém víkendu úspěšně využívali především na rozehrávce.

Do Domažlic jsme bohužel přijeli bez čtyř hráčů základní sestavy. Citelně nám chyběl střední rozehrávač Eisner a nejlepší střelec týmu Šotner. O naší porážce rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme nedokázali překonat výbornou obranu domácích, skórovali jsme pouze z trestných hodů a nakonec tak darovali domácím rozhodující náskok," řekl po utkání litoměřický trenér Tomáš Havlovec.

Jiskra Domažlice: Jaroslav Lejsek 13, Ondřej Kupilík 10, Erik Eisman 10 (2), Jan Blacký 10 (1), Jakub Jiřinec 9, Jiří Blacký 8, Pavel Bauer 7, Tomáš Vondrovic 6 (2), Jakub Tauer 6, Martin Krůta 5 (1), Jan Štípek 4 a Václav Baxa 2. Trojky 6:6, fauly 28:24, TH 25/16 : 31/21.

Domažlice – Sokol Žižkov 91:71 (21:25, 49:37, 64:49)
Oproti Litoměřicím přijeli Pražané na Chodsko v plné síle a potvrdili, že jejich postavení v horních patrech tabulky II. ligy rozhodně není náhodné. Jestli v sobotu rozhodla 3. čtvrtina, tak v nedělním dopoledni se do soupeře zakousla Jiskra už ve 2. hracím období, které vyhrála o 16 bodů. Zápas byl bojovný, urputný, ze začátku také hodně nervózní, rozhodčí si pořádek na hřišti nezjednávali svým kvalitním výkonem, ale svoji dominanci na palubovce si vynucovali rozdáváním technických chyb domácím, za první čtvrtinu tak učinili třikrát. Naštěstí se hráči uklidnili a už ve 3. čtvrtině nikdo o vítězi zápasu nepochyboval. V posledních deseti minutách se tak hrálo jen o to, který z týmů bude mít lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Nakonec to po trojce a dvou proměněných trestných hodech Eismana v poslední minutě skončilo na skóre ze vzájemných duelů nerozhodně.

aktuální tabulce má ale Jiskra před Žižkovem o tři výhry více a po 14. kole II. ligy převzala poprvé v letošním ročníku vedení v tabulce. „Domácí vyhráli zaslouženě. My jsme se trápili střelecky především z dlouhé vzdálenosti. Když hráč ze sedmi pokusů nedá ani jeden, těžko můžeme pomýšlet na vítězství. Navíc z původního osmnáctičlenného kádru nás hraje pouze devět, chybí nám i střední rozehrávač, který odcestoval na půlroku do Norska," prozradil po utkání žižkovský trenér Jaroslav Civín a dodal: „I když se pohybujeme po polovině soutěže v první půlce tabulky, vzhledem ke klíči, který rozhoduje o postupu do vyšší soutěže, ambice na první ligu nemáme."

Jiskra Domažlice: Bauer 18 (1), Lejsek 16, Jiřinec 14, Jan Blacký 11 (1), Vondrovic 10 (2), Jiří Blacký 9, Eisman 8 (2), Kupilík 3, J. Štípek 2, Tauer, M.Krůta a Baxa. Trojky 5:2, TH 22/15 : 14/9, fauly 16:23, TCH 3:0 (!) ⋌(fai, tbs)

12. Thermia K. Vary⋌14 2 12 999:1182 16

Výsledky 13. kolo: Domažlice – Litoměřice B 90:63 (23:15 48:39 77:49). 14. kolo: Domažlice – Žižkov 91:71 (21:25 49:37 64:49).
Příště So 31.01.: K. Vary – Domažlice (?). Ne 01.02.: Most – Domažlice (09:00).

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.