Velice zajímavou taktiku hned po startu zvolil Filip Cenefels, který ´napálil´ tempo a během prvního kilometru si vytvořil až stometrový náskok na skupinku favoritů. Mezi Cenefelsem a početnou skupinou běžel v úvodních okruzích Radek Veselý. Ve skupině pak zhruba 1500 m běželi pohromadě Jiří Voják, Vojtěch Vychopeň, Martin Frei, Jakub Hlas a Ondřej Váchal. Na metě 2500 m doběhl vedoucí duo Jiří Voják a postupně se soupeřům začal vzdalovat. V tu chvíli už byl převlečený a skleslý na tribuně Martin Frei, který závod nedokončil. Cenefels začal pykat za ´přepálené´ tempo a začal ztrácet, na druhou pozici se propracoval Veselý, stíhaný Vychopňem. Další spolupracující dvojičku tvořili Jakub Hlas z PSK Olymp Praha s Ondřejem Váchalem, který byl domácím závodníkem, jelikož v Horšovském Týně trénuje.

„Od začátku jsem se nikam nehnal a tušil jsem, že Filip s Radkem takové tempo nemůžou vydržet, někde v polovině závodu jsem je stáhnul a na ´trojce´ cuknul a vytvořil si náskok. Čekal jsem, zda se někdo udrží, ale nikdo tempo neakceptoval, tak jsem si běžel svoje. V tom vedru to bylo dost náročné, ale nakonec jsem se ani neobčerstoval," popsal průběh závodu nejrychlejší v cíli Jiří Voják z Mílařů Domažlice, který 5000 m zvládnul za 16:42.

Souboj o druhé místo nakonec vyhrál Vojtěch Vychopeň z AC Domažlice, jenž měl lepší závěrečné dva okruhy než Radek Veselý a závod dokončil v čase 17:08, o deset vteřin před Veselým. Cenefelsova taktika nakonec stačila na čtvrté místo (17:34). Lepší závěr v boji o pátou pozici měl Jakub Hlas (17:49) před domažlickým Mílařem Ondřejem Váchalem (17:56). Poté již doběhla první žena v kategorii do 35 let Kateřina Beroušková z LK Tatran Chodov, jíž rozhodčí změřili čas 18:56. Druhou pak byla Vendula Fronková z AC Domažlice v čase 21:12.

V druhém běhu, který byl odstartován v 19:30, běžel téměř sólo závod Pavel Majer z Domažlic a vyhrál s časem 19:52. Následoval ho první muž v kategorii do 60 let Pavel Beroušek z LK Tatran Chodov, ten zaběhl čas 20:13. Nutno podotknout, že počasí při tomto rozběhu bylo již přívětivější, protože se stadion začal zahalovat stínem. Třetí doběhl Petr Kolář z Gerresheimeru ( 20:42). Dalším v cíli byl už vítěz kategorie nad 60 let a bývalý vynikající závodník na dráze, v současné době trenér Mílařů Domažlice Jiří Královec, který ´pětku´ zvládl za 21:04.

Královcův tradiční rival v kategorii nad 60 let Karel Fait z AGP Domažlice doběhl v čase 22:27 a bral body za druhou pozici. Dráhový závod si přijel zaběhnout i Vladimír Sýkora ze Stříbra, který se do H. Týna dopravil na kole až z Boru. Za zmínku stojí, že jeho osobní rekord na této trati je 13:54. Čas, kterému se současná česká vytrvalecká špička vůbec nepřibližuje. Potlesk si od pár desítek diváků, kteří si našli cestu od koupališť a bazénů na stadion, vysloužil i František März, jenž ve věku 71 let uběhl pětku na dráze za 30:52.

Ženy nad 35 let vyhrála Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň v čase 21:26, o patnáct sekund později dokončila pekelné martyrium Jana Brantlová z Mílařů Domažlice a stačilo to na třetí místo mezi ženami do 35 let.

Z 28 startujících nakonec závod dokončilo šestadvacet borců a všichni za výkon ve vedru zaslouží obdiv. Pořadatelé doufají, že nový závod se uchytí a najde si pevné místo v termínové listině Běžce Chodska. Dalším podnikem je již tuto sobotu 1. srpna Běh přátelství z Klenčí pod Čerchovem do bavorského Waldmünchenu. ⋌(ova)