Po hojně obsazených dětských kategoriích, kde startovali běžci ze všech koutů okresu, se na náročnou 8,2 kilometrů dlouhou trasu v lesích nad Díly vydalo šestačtyřicet mužů. Ty čekal náročný kros s táhlými stoupáními, nevyzpytatelnými zatáčkami a zrádnými kořeny směrem k zaniklé obci Valtířov a poté lesem zpět do Dílů k místnímu úřadu.

Hned po startovním výstřelu se na čele utvořila vedoucí skupinka favoritů ve složení Voják, Frei, Šeller, Veselý, Teska, kteří ignorovali tradičně zběsilé tempo Cenefelse po startu. Favorité ´uprchlíka´ dostihli už v prvním ostřejším stoupání. Někde za polovinou tratě se skupinu pokusil roztrhat Veselý, což se mu sice povedlo, ale spíše tím pomohl ostatním. Voják se začal soupeřům vzdalovat a s luxusním náskokem jedné minuty si doběhl pro premiérové vítězství v letošním seriálu. Na trati strávil 31 minut a 17 sekund. Po třetím místě z Bělské pětky a druhé pozici při Běhu Škarmanem se tak dočkal zástupce a trenér dětských složek Mílařů Domažlice vítězství. Frei si spravil chuť po nepovedeném vystoupení na Škarmanu v Domažlicích a doběhl na druhé pozici. Tu musel v závěrečných kilometrech hájit před chodovským Luďkem Šellerem, lyžařem z TJ Dukla Liberec. Rozdíl mezi oběma borci byl nakonec 17 vteřin. V podobných rozestupech pak dobíhali před Obecní úřad v Dílích další závodníci. Čtvrtou pozici obsadil Ondřej Teska z Lesů ČR Domažlice a elitní pětici uzavřel Radek Veselý z Mílařů Domažlice.

Ve čtyřicátnících letos kraluje Vítězslav Fronk a to potvrdil i na Dílích, kde doběhl do cíle v čase 34:51. Druhé místo bral Pavel Majer z Domažlic. Třetí pozici obsadil Zdeněk Forster z AC Domažlice.

Mezi ´padesátníky´ přišel o letošní neporazitelnost Martin Váchal z LK Tatran Chodov, kterého předčil stříbrský Ivan David. Ten dokončil závod v čase 34:24 na devátém místě v absolutním pořadí. Lídr průběžného pořadí kategorie mužů nad 50 let v seriálu Běžec Chodska Váchal udržel druhou pozici před kamarádem Petrem Kuželkou z Kondor bike teamu Postřekov.

Nečekaně vyrovnaný souboj se odehrával mezi šedesátníky. Lesní terén souboj tria Královec, Fait a Hojda nedokázal rozhodnout a tak rozuzlení přišlo až v závěrečném finiši na asfaltu. Nervydrásající bitvu nakonec ve svůj prospěch rozhodl Jiří Královec z Mílařů Domažlice, který proťal cílovou pásku v čase 42:00, o dvě vteřiny zpět ´cíloval´ Petr Hojda z Klenčí a se stejným mankem doběhl Karel Fait z AGP Domažlice.

Mezi ženami byla situace od začátku jasnější, i když jen co se týče prvního místa. Česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Beroušková nedala soupeřkám sebemenší šanci a na ´domácí´ tříkilometrové trati zvítězila v čase 14:07. Za lyžařkou, která je na počátku přípravy na nadcházející sezónu, doběhla s více než minutovým mankem triatlonistka Jana Brantlová. Zhruba dvacet vteřin na Brantlovou ztratila mladší ze sester Berouškových Barbora (Sport Club Plzeň). Ta v těsném finiši předčila Vendulu Peteříkovou z ASK Slavie Praha. O další dvě vteřiny zpět byla vítězka žen nad 35 let Stanislava Forsterová z SC Marathon Plzeň. Druhou pozici brala Kristýna Pinkrová reprezentující Muzeum Domažlice a bronz Veronika Poláková z Postřekova.

Další závody seriálu na sebe nenechají dlouho čekat. V rychlém sledu čeká běžce během čtyř víkendů Běh Zelenovským údolím, Horem dolem Chospílem, Běh na Čerchov a Chodsko Grand Prix. (ova)