„Jsou zde i unikátní exponáty, které se dochovaly z původního fondu staňkovského muzea, které ukončilo činnost v sedmdesátých letech,“ říká autor výstavy Luboš Holeček.

Kromě fotografií a písemných památek na výstavě najdete mimo jiné i exponáty z bývalého staňkovského pivovaru či sklárny. Nad sálem rozpíná svá křídla větroň, jelikož letectví je už nedílnou součástí historie města, a pod ním zase upoutají pohled dřevěné sochy a oltáře, včetně sochy sv. Jana Nepomuckého.

„Ta kdysi stávala zřejmě před druhým dřevěným mostem ve Staňkově a pochází z poloviny 19. století,“ vysvětluje Holeček.

Většinu exponátů mohli návštěvníci zhlédnout už v roce 2008 během výstavy k výročí 775 let města.

„Výstava je podobná, ale obohatili jsme ji o dalších přibližně sto padesát replik dobových fotografií a pohlednic,“ říká Holeček s tím, že se k výročí tří sedmiček rozhodli výstavu zopakovat i proto, že o tu první byl velký zájem. „Během deseti dnů, kdy výstava probíhala, přišlo kolem dvanácti set lidí,“ dodává.

Na výstavu se nyní přišli podívat i školáci a podle Holečka se jim výstava líbila a žáci dokonce správně rozpoznávali místa na historických fotografiích.

„Často jsme si lámali hlavu nad tím, kde byly snímky fotografovány. Děti se na řadu fotografií podívaly a překvapivě hned věděly, o která místa se jedná,“ diví se Holeček.

Staňkovští připravili výstavu ve spolupráci se Státním okresním archivem Horšovský Týn, muzeem Chodska Domažlice, Aeroklubem Staňkov a soukromými sběrateli.

„Výstavu jsme dávali dohromady stovky hodin a nebylo by to možné bez pomoci Kristýny Pinkrové z muzea Chodska, ředitele Josefa Nejdla a mnoha dalších,“ zmiňuje autor.

Výstavu můžete navštívit až do pátku 6. srpna. Otevřena je v červnu od 10 do 18 hodin, v červenci a srpnu všechny dny od 13 do 18 hodin, kromě pouťových slavností. O Staňkovské pouti bude výstava otevřena v sobotu i v neděli od 9 do 18 hodin. Pro skupiny lze dohodnout termín i čas návštěvy individuálně dle potřeby na telefonním čísle 724 281 937.