VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní technika aradekor se zrodila v Elitexu ve Kdyni

Kdyně -Přednáška o zakladateli netkaných textilií byla doplněna i jedinečnými diapozitivy

27.4.2011
SDÍLEJ:

Přednáška o aradekoru spojená s promítáním unikátních diapozitivů se ve Kdyni setkala s velkým zájmem.Foto: Foto: Informační centrum Kdyně

Vzpomínání na Františka Šlegla, zakladatele výroby netkaných textilií, spojené s vyprávěním o aradekoru a několika sympoziích, bylo tématem přednášky Václava Siky a Milady Hynkové v kdyňském Muzeu příhraničí.

Aradekor je moderní textilní technika vytvořená v závodě Elitex ve Kdyni na principu netkané textilie Arachné. Vynálezcem aradekoru byl František Šlegl, zaměstnanec propagačního oddělení Kdyňských strojíren, který v roce 1967 získal patent na výrobu netkaných textilií. Později začal pracovat s Miladou Hynkovou,“ pronesl Václav Sika z domažlické Galerie bratří Špillarů, která ve spolupráci s Informačním centrem ve Kdyni toto vzpomínkové setkání u příležitosti devadesátého výročí narození Františka Šlegla uspořádala.

Ateliér textilní techniky aradekoru přežil dodnes právě díky Miladě Hynkové, která po rozpadu závodu Elitex dokázala zachránit a přestěhovat stroj Arachné, na němž je možné tapiserie vyrábět, do svého domu, kde kromě vlastní tvorby pořádá sympozia.

„Stroj je veliký a potřebuje prostor, proto jsem pro něj musela koupit ve Kdyni dům. Ten se mi za pomoci města podařilo najít, ale musela jsem ho nejdříve zrekonstruovat,“ vzpomněla na své začátky Milada Hynková.

A právě díky Miladě Hynkové se Kdyně opět stala centrem aradekoru, kam se sjíždějí umělci nejen z Česka, ale také ze zahraničí. V Elitexu pracovala spoustu let a kromě aradekoru se věnovala ještě textilní koláži a loutkám. Uspořádala čtyři mezinárodní sympozia aradekoru a kolem dvaceti samostatných výstav hlavně v Plzni, Praze, Českých Budějovicích, ale i dalších větších městech. Vystavovala také v SRN, USA a Švýcarsku.
„Milada Hynková si jako textilní výtvarnice vytvořila vlastní nezaměnitelný rukopis. Její umělecký a vkusný úhel pohledu na svět je plný nápadů a divákovi zprostředkuje zajímavé zážitky. Její aradekory se vyznačují promyšlenou kompoziční stavbou a hlavně jednoduchostí. Technologii aradekoru ovládá bravurně. Někdy používá i plastické aplikace a vytvořila nejeden trojrozměrný textilní objekt,“ představil výtvarnici Sika.

Zhruba dvacítka účastníků vzpomínkového setkání se zájmem zhlédla i unikátní diapozitivy s ukázkami obrazů a aradekorů Františka Šlegla tak, jak je před dvaceti lety nafotografoval Václav Sika.

„Setkal jsem se tehdy s manželkou již zesnulého Františka Šlegla a při té příležitosti jsem měl možnost nafotografovat jeho dílo přímo v jejich domě v Domažlicích,“ dodal Sika.

Autor: Helena Bauerová

Místo události:
27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení