VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S tancem je možné začít kdykoliv

Domažlicko –  Někdy zůstává rozum stát nad skutečností, že tatínek pořídí drahé oblečení pro dceru do tanečních, drahé oblečení pro manželku a sám se nestydí přijít v džínách a tričku – vypozoroval taneční mistr Pavel Cích z Taneční školy Dance Stod, který s manželkou Naďou aktivně působí v domažlickém regionu. Nyní třeba vyučují při tanečních ve Staňkově, na jaře je čeká kurz v Horšovském Týně.

24.9.2013 1
SDÍLEJ:

PAVEL CÍCH s manželkou Naďou založili taneční školu v roce 1991. Často vedou kurzy i na Domažlicku.Foto: TS Dance Stod

V kolika letech by měly začít děti chodit do tanečního kroužku, když by se tanci chtěly věnovat závodně?
Podle mého názoru je možno s tancem začít v jakémkoli věku. Osobně jsem s tancem začínal až v osmnácti. Je pravda, že čím dříve se začne, tím je to lepší. Rodiče, kteří dávají děti na tanec, by je měli ale připravit na to, že se v našem sportu výsledky nedostavují ihned, protože je nejprve potřeba naučit se „nudným" základům. Připouštím ale, že to v dnešní uspěchané době není nijak populární.
Je nějak předepsáno, jak by na prodloužené a závěrečné v klasických tanečních měli chodit oblečeni lidé, kteří doprovází frekventanty kurzu?
Předepsáno to nikde není. V našich kurzech si však vyhrazujeme právo na všechny lekce vyžadovat společenské oblečení. Důvod je prostý. Jedná se o akci, která má kultivovat mladé lidi a zvyšovat jejich společenskou úroveň. Proto je nutno, aby i diváci pochopili, že jsou součástí tohoto vzdělávacího procesu. Bohužel někdy zůstává rozum stát nad skutečností, že tatínek pořídí drahé oblečení pro dceru do tanečních, drahé oblečení pro manželku a sám se nestydí přijít v džínách a tričku. Hrozně se pak diví, že ho pořadatelé na akci nevpustí. Člověk by měl umět posoudit, jaké oblečení vyžadují akce neformální, sportovní a společenské a adekvátně se k tomu obléknout.
Jaké máte zkušenosti s lekcemi stolování a etikety, které dříve v tanečních nebyly obvyklé?
U nás jsou tyto lekce obvyklé již od počátku naší taneční školy a jsou součástí každého kurzu. Etiketě se věnujeme každou výukovou lekci, kdy probíráme nejobvyklejší situace, do kterých se při společenském styku můžete dostat (čestné místo, společenská přednost, podání ruky, představování). O stolování hovoříme vždy na poslední výukové lekci a prakticky si vše slečny a pánové mohou vyzkoušet u rautu.
Jak vidíte z vašeho pohledu úroveň znalosti společenského tance v populaci? Můžete to porovnat s nejbližším zahraničím?
Pokud vím, zahraničí nám závidí způsob výuky tance, protože tam žádné podobné kurzy, které u nás známe jako „taneční", neprobíhají. Tam si každý zájemce o tanec musí platit soukromé lekce. Úroveň tanečních znalostí si ale netroufám hodnotit. Je však pravda, že počty žáků v kurzech pro mládež neklesají a počty v kurzech pro dospělé spíše stoupají.
Jsou na Domažlicku nějaké taneční páry, které se účastní soutěží a jsou v nich úspěšné?
Vím, že na Domažlicku je poměrně hodně mladých lidí, kteří se některé z forem soutěžního tance věnují. Příkladem může být taneční skupina Avanti, která dělá skupinová párová předtančení a dosahuje poměrně slušných úspěchů. Z naší taneční školy je z Domažlicka taneční pár Marek Schrödl a Tereza Mlnaříková, kteří mají v juniorské kategorii v latině třídu „C". Je ale pravda, před několika lety byl počet soutěžních tanečních párů větší.
Do kdy se dá aktivně na soutěžích ve společenském tanci závodit?
V podstatě neomezeně. Po dětských a juniorských kategoriích je od 16 do 18 let mládež,  do 35 let soutěžíte mezi dospělými a od 35 let začíná první seniorská kategorie, kde můžete být, dokud se udržíte na nohách.
Na jaře bych měl začít chodit do tanečních. Moc se mi nechce, mám strach, že se ztrapním a že nenajdu partnerku pro tanec. Máte radu, jak bych se na to mohl připravit?
Nebojte se. Je potřeba si uvědomit, že se takto cítí většina těch, kteří se hlásí do kurzu. Rozhodně tedy nejste sám. Seberte odvahu a přijďte. Uvidíte, že si partnerku najdete, neztrapníte se (nikdo učený z nebe nespadl) a bude se Vám tam líbit. Zpravidla to tak bývá.
Jak dlouhé by mělo být předtančení na maturáku?
Nikde to není předem dáno. Vše záleží na choreografovi a také na tom, co je třída schopna zvládnout. Pokud mohu mluvit ze zkušenosti, tak se nám osvědčila délka mezi 10 a 12 minutami.

Autor: Josef Babor

24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Jízda spolehlivosti historických vozidel.
14

Veteránistům z Loučimi, Kdyně i Domažlic se letos dařilo

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Staňkov se ocitne pod dohledem kamer

Staňkov – Vedení Staňkova se rozhodlo zvýšit bezpečnost ve městě instalací nového kamerového systému.

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení