VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putování po zaniklých místech, díl 11.: Na Spáleneček podél ostnatého drátu

Malý Spáleneček - Minulé putování zaniklými místy nás zavedlo k osadám Na Stříbrnici a Na Drahách, ke kterým vedou cesty ze silnice Spálenec-Maxov. Poblíž se budeme pohybovat i nyní.

1.11.2011
SDÍLEJ:

MALÝ SPÁLENEČEK. Zbytky základů domu nad potokem. Foto: Petr Bílek

K zaniklé vísce Malý Spáleneček se dostaneme po luční cestě podél plotu z ostnatého drátu, kterým byla obehnána vojenská střelnice Na Stříbrnici. Cestou projdeme či projedeme na kole lesem a spočineme na louce. A právě v jejím středu roste náletový háječek, ve kterém se nacházejí pozůstatky po několika staveních zmíněné vsi. Je jich však poskrovnu.


Při vegetačním klidu zde najdeme kamenný poklop po studni i nepatrné zbytky základů s propadlými sklepy. O kus výše nad háječkem je starý podstavec s obnoveným křížkem, odkud je pěkný pohled na Hoher Bogen. Nad ním stávalo osamoceně stavení, po němž zbyly nevýrazné základy. Vydáme-li se od křížku vpravo kolmo dolů podél lesa k potoku, najdeme nad ním největší zbytky po Malém Spálenečku. Nad potokem stávala usedlost, z níž se dochovaly výrazné zbytky základů, betonová nádrž na vodu a pěkně zachovalé sklepy s vyzděním.


Jestliže bychom pokračovali od háječku cestou po louce vzhůru k lesu, kde je cedule označující zaniklou ves, kus od ní při lese stával rovněž obytný dům, po němž se dochovaly jen rozmetané kamenné základy.


Na Malý Spáleneček se lze dostat i od Filipovy Hory po lesácké asfaltce ke Spálenečku, po které je zákaz vjezdu motorových vozidel. Zhruba 1 km od Filipovy Hory je v mírné pravotočivé zatáčce vlevo odbočka do lesa, což je stará cesta, dnes vysypaná kameny. Vede přes Malý Spáleneček a Stříbrnici na silnici od Spálence k Maxovu.

Příště se vydáme do Šnorů u Pasečnice.

Autor: Petr Bílek - Horalka Outdoor Agency

Místo události:
1.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení