VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakub Ošmera zazpíval k výročí státu až v Moskvě

Postřekov, Moskva /FOTO/ – Chodské písničky přijali Rusové s nadšením. Zpěvák a dudák věří, že se do Ruska ještě podívá.

29.10.2014
SDÍLEJ:

Jakub Ošmera v Moskvě.Foto: archiv J. Ošmery

Až do hlavního města Ruska zavedl v minulém týdnu hlas 16letého Jakuba Ošmeru z Postřekova, studenta II. ročníku Pražské konzervatoře.

„V loňském roce jsem získal titul Zlatý zpěváček roku a předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica mne pozval, abych zazpíval v Moskvě na filmovém festivalu. Zpíval jsem chodské písničky a doprovázel jsem se na dudy," uvedl k účinkování v cizině konzervatorista s tím, že spolu s ním odjela do Ruska rodinná muzika Pracharanda z Prahy, která též v soutěži zvítězila.

Jakub sice studuje na konzervatoři klasický zpěv, ale k folkloru má stále blízko, neboť doprovází na dudy mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí. Jaké to je, když se zpěváček z Chodska dostane až do Moskvy? Bylo to překvapení?

„Překvapení ani ne, protože když jsem získal titul Zlatý zpěváček, musel jsem počítat se zahraničním vystoupením. V Moskvě jsme byli od středy do soboty. Ráno jsme letěli a večer jsem zpíval na filmovém festivalu. Druhý den, ve čtvrtek kolem poledne, jsme ještě vystupovali na českém velvyslanectví," popisuje Ošmera.

Ruštinu se sice ve škole neučil, ale problémy s dorozumíváním neměl, neboť česká výprava dostala průvodce a překladatele.

„V pátek jsme měli volný den a prohlédli jsme si památky. Moc se mi líbil Kreml a Rudé náměstí, navštívili jsme i tamní chrám, kde to bylo moc hezké, ale bohužel se tam nesmělo fotit. Lenina jsem ale neviděl, v mauzoleu totiž bylo zavřeno. Viděli jsme i novou čtvrť s mrakodrapy," líčí zážitky.

Jak jej přijalo ruské obecenstvo?

„Na lidech jsem viděl nadšení, neboť mé vystoupení pro ně bylo něco nového, zvláštního, hlavně mé dudy," odpověděl Deníku Ošmera.

Jaké poznání a zjištění si domů přivezl?

„Zapůsobilo na mne hlavně prostředí. Je to úplně jiná kultura a lidé i prostředí je tam tím pádem jiné než tady u nás," konstatuje.

Co mu nejvíce utkvělo v paměti? „Zapomenout se nedá na přijetí a vystoupení na velvyslanectví. Na recepci k výročí vzniku samostatného Československa se sešlo přes 700 velvyslanců z celého světa. Velký a krásný zážitek mi přineslo setkání s naším prvním kosmonautem a velvyslancem Vladimírem Remkem," prozrazuje.

V neděli už byl z ciziny doma, na Chodsku, ale do Moskvy by se ještě rád podíval. „Rád bych se tam ještě někdy vrátil, protože za jediný den nebylo možné vidět všechno, co Moskva nabízí," přiznal na závěr Deníku Jakub Ošmera.

Autor: Milena Cibulková

29.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení