VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historie: Horšovský Týn v roce 1945

Horšovský Týn /FOTOGALERIE/ – Na začátku roku 1945 se zvyšuje chaos v celém horšovskotýnském okresu. Městem proudí transporty uprchlíků před Rudou armádou, která je však stále daleko. Stejně jako všude v říši, i zde byla povinnost zformovat volkssturm a připravit ho k boji. Jeho členové se skládali převážně z veteránů první světové války.

28.2.2010
SDÍLEJ:

Sjezd členů N.S.D.A.P. na náměstí v Horšovském Týně. Foto: Archiv SOkA v Horšovském Týně

Skoro všichni však už tušili, že i volkssturm zhroucení Říše nemohl zastavit, takže někteří pohlaváři okresu byli zesměšňováni svými vojenskými rozkazy. V domažlických kasárnách bylo umístěno výcvikové středisko horských myslivců a rezervního lyžařského praporu o síle 222 mužů. Byla to elitní záloha, která měla posílit souvislou obrannou linii na česko – bavorské hranici.

Avšak vraťme se zpět do Horšovského Týna, přímo na zámek k Trauttmansdor­ffům. Je jisté, že to od nepaměti byli diplomaté, ale někdy na nešťastné straně. V polovině třicátých let se nový německý kancléř Adolf Hitler snažil prolomit blokádu, která vznikla okolo Německa po jeho nástupu do úřadu říšského kancléře. Tento úkol zřejmě dostal „náš“ vysoký ministerský úředník hrabě Maxmilián K. Trauttmansdorff, který opatrně kontaktoval čs. vyslance Vojtěcha Mastného a potom odjel do Prahy.

Doprovázel ho politolog Albrecht Haushofer, který patřil do okruhu spolupracovníků ministra zahraničí Joachima von Ribentroppa. S prezidentem Benešem jednali poprvé na Hradě 22. a 24. října 1936. Samozřejmě pod pečetí přísného tajemství. Vždyť Berlín nabízel Praze smlouvu o neútočení, která měla platit deset let. Poslední návštěva se uskutečnila v roce 1937, kde Trauttmansdorff žádá o připojení Sudet k velkoněmecké říši. Podle hradního archivu však byli doslova vykázáni „sviňským“ krokem.

Trauttmansdorffové se podíleli na válečném úsilí po celou válku. Spolupracovali s vysokými nacistickými pohlaváry. Je toho důkazem, že v roce 1945 se v zámeckém interiéru nachází 1 500 fotografií, dokumentů a několik filmů o likvidaci Poláků, Ukrajinců, civilistů a partyzánů z celé Evropy!

Tyto dokumenty a válečné deníky téměř všech policejních praporů měl za úkol zničit v rámci výuky spolu z místním Hitlerjugend J. Klofanda. Bohužel, zničení těchto dokumentů se jim podařilo těsně před příchodem spojeneckých vojsk. Autor: Člen klubu vojenské historie Radek Toman, Horšovský Týn

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přemílání starých bab na mladá děvčata - lidová taškařice v Kolovči byla hlavním magnetem tamní pouti.

Kolovečtí připravili třídenní pouťové slavnosti

Ilustrační foto.

Zloděj ukradl z pozemku u domu motorku, klíče i technický průkaz

Muž zemřel i přes pomoc kolegů

Meclov – Dramatické chvíle prožívali ve středu dopoledne lidé v jedné meclovské firmě.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Mezi veterány je přihlášen i 107 let starý automobil

Domažlice – Sobotní 43. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel pořádaný Veteran car clubem Domažlice slibuje opět skvělou podívanou na krásné staré stroje. Startovní pole je tradičně velmi pestré, abecedně vzato od aerovek až po Zündapp. Celkem 6 motocyklů a 7 automobilů je starých 90 a více let.

Za nehodu u Březí může smyk na kluzké vozovce

Březí – Ve středu dopoledne havaroval řidič vozu Suzuki nedaleko Březí na hlavní silnici I/26. Byl odvezen do nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení