VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chystáme rekonstrukci předzámčí za 30 milionů

Od sousedů: Chudenice - O obci Chudenice a plánech představitelů tohoto městečka jsme si povídali se starostou Davidem Klímou

22.4.2009
SDÍLEJ:

Starosta Chudenic David KlímaFoto: DENÍK


Co se vám v posledních letech v obci podařilo realizovat a z čeho máte největší radost

Za náš největší úspěch považuji výstavbu 51 bytů, a to i přes to, že proti této výstavbě se stavěla řada místních občanů. Radost mám také z dětského hřiště, které jsme před dvěma lety postavili u sokolovny v Chudenicích za 1,25 milionu korun. Na této akci odpracovali spousty hodin také naši občané, za což jim patří velké díky.

Pokračovat bych mohl vodovodem a kanalizací na náměstí, propojením vodovodu do Podskalí a opravami sgrafitových fasád na zámku včetně první části rekonstrukce střechy. Začalo se s opravami kaple sv. Václava která bude letos dokončena, nový je most ve Slatině za více než sedm a půl milionu milionu korun, nové je i osvětlení v centru Chudenic. Nyní se třeba dočkáme nového územního plánu, na kterém mí předchůdci pracovali dvanáct let a dosud nebyl, bezdrátového rozhlasu letos v Chudenicích a příští rok ve spádových obcích. Upravuje se i mateřská škola. Podařilo se upravit také okolí koupaliště. Ze všech těchto akcí mám upřímnou radost.

Co vám naopak dělá velké starosti?

Nejvíce nás trápí stav zámku Lázeň a přístup Plzeňských pivovarů k řešení situace. Občané i turisté se na mě obracejí a prosí mě, abych s tím něco dělal, abychom zachránili tento historický skvost, který sem prostě patří. Ale opravdu víc pro celou věc udělat nemůžeme. Trápí mě ale i zavřená škola, o kterou jsem bojoval tři roky. Jsem přesvědčen o tom, že peníze které nás stála kvůli dvaceti dětem, potřebujeme jinde.

Naznačil jste nějaké investice. Co považujete za největší priority nejbližších let?

Velkou akcí, kterou připravujeme a která bude stát 30 milionů korun, bude generální rekostrukce předzámčí, přístupových cest, okolí kostela, náměstí a Kvapilovy ulice. Nyní tedy zpracováváme žádosti o peníze z prostředků Evropské unie. Pokud se nám je podaří získat, práce by mohly začít v létě příštího roku.

V letošním roce plánujeme pokračovat v opravách zámku, což bude jedna ze zásadních dotačních věcí. Podařilo se sehnat prostředky ze zdrojů Plzeňského kraje. Zlepšit prostředí chceme u nových bytových domů v lokalitě Na Bojišti, kde chceme vysadit zeleň, udělat terénní úpravy a dát nějaké lavičky.

Provedeme nejnutnější opravy schodiště na rozhlednu Bolfánek a opravit se musí dvě střechy na kapli sv. Anny včetně osazení kříže nad vchodem. Rozšířit chceme také sportovní areál z prostředků EU. Plánů máme celou řadu, potřebujeme na ně však peníze, které v rozpočtu nemáme. Sháníme je tedy přes různé dotace a granty. Využíváme teď možností získat peníze ze strukturálních fondů, dokud to jde.

Co se peněz týče, musím přiznat, i když to mnozí obyvatelé Chudenic těžko nesou, že uzavření školy nám paradoxně minimálně v krátkodobém horizontu pomohlo vyléčit tehdy velmi nemocný rozpočet. Tam se totiž pohybovaly roční výdaje od 900 tisíc do 1,2 milionu korun. Ty pak zákonitě chyběly jinde. Dnes je můžeme investovat do dalšího zvelebování obce. Zisk je i z nových obyvatel , kteří obsadili nové bytové domy Na Bojišti. Od státu dostáváme zhruba 9000 korun na jednoho občana. Obecní ekonomika je v docela dobré kondici.

Co investice do spádových obcí, nezapomínáte na ně?

Jsme si vědomi, že se na spádové obce hodně zapomínalo. Peníze kvůli škole nebyly a to, co v rozpočtu bylo, šlo do Chudenic. Největší akcí v minulosti bylo snad přivedení plynu do Lučice a za mého působení oprava již zmíněného mostu ve Slatině. Teď jsme ale nechali vypracovat revitalizační plán Chudenicka asi za 160 tisíc korun, kde jsou problémy regionu popsány včetně toho, co chceme a musíme řešit.

Počítáme tedy s rekonstrukcí rybníka v Bezpravovicích asi za 400 tisíc korun, ve výhledu bude přiveden do spádových obcí bezdrátový rozhlas také za zhruba čtyři sta tisíc korun, a pustíme se do úprav veřejných prostranství. Připravuje se rekonstrukce veřejného osvětlení, oprava rybníka v Lučici, opravy křížků a zvoniček. Chceme, aby již spádové obce opomíjeny nebyly.

Autor: Ludvík Pouza

Místo události:
22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vernisáž výstavy Zdeňka Martínka v domažlickém penzionu v Baldovské ulici.
13

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Mladý zločinec opět utekl

Klatovsko, Hostouň – Zřejmě nejnebezpečnějšímu mladistvému zločinci z Klatovska se opět podařilo utéci z výchovného ústavu v Hostouni, a to přesto, že má nařízenu ochrannou výchovu. Dopaden byl až po bezmála dvou týdnech.

Domažlice na veřejné WC stále čekají

Domažlice - Veřejné záchody v Domažlicích v současné době nenajdete. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení