VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benefice v Hoře přinesla 13 000 korun

Hora Svatého Václava /FOTOGALERIE/ – Na záchranu památky, kostela sv. Václava, přispěli dobrovolným vstupným lidé z širokého okolí.

17.12.2015
SDÍLEJ:

ČLENOVÉ SBORU STÁTNÍ OPERY PRAHA přednesli v kostele sv. Václava v Hoře také letos jako benefiční koncert Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. S posluchači se rozloučili koledou narodil se Kristus Pán.Foto: Josef Jansa

Další úspěšnou benefici mají na svém kontě nadšenci, kteří se už před lety rozhodli aktivně konat pro záchranu kulturní památky, kostela sv. Václava ve stejnojmenné Hoře. Díky jim a ochotným dárcům se již podařilo napravit mnohé, a odvrátit tak bezprostředně hrozící devastaci stavby.

Benefiční koncerty už mají v kostele sv. Václava svoji tradici, k ní jednoznačně patří umělci z Prahy, konkrétně členové sboru Státní opery Praha, které do Hory opakovaně zve jejich kolega, chalupář Miroslav Svoboda.

I tentokrát byl kostelík hezky zaplněný těmi, kteří si chtěli zpříjemnit předvánoční čas a zároveň přispět sumou dle vlastní úvahy na dobrou věc.

„Jsme moc spokojení, protože se na dobrovolném vstupném vybralo 13 tisíc korun, za které jejich dárcům moc děkujeme," říká starosta Hory a jeden z organizátorů beneficí David Kraml.

Odhadem benefiční koncert, na jehož programu byla Česká mše vánoční J. J. Ryby, přišlo do kostela sv. Václava kolem sta lidí.

„Našim lidem, kteří pravidelně na benefice chodí, jsme o tomto koncertu dali vědět. Mile nás překvapilo, že – řekl bych – díky článku v Domažlickém deníku k nám našla cestu řada lidí takříkajíc nových, a to z hodně širokého okolí. Jsme spokojení, že jejich účast naplnila naši myšlenku ukázat, v jakém stavu je památka, o jejíž záchranu se pokoušíme," prohlásil Kraml s tím, že někteří neměli o kostele v Hoře ani potuchy, natož aby věděli i o terasách, které pod ním vznikly v rámci projektu Zaniklé a ohrožené kostely, jenž upozorňuje na neutěšený stav některých památek v Plzeňském kraji.

„Měli jsme před Rybovkou, která se konala kvůli umělcům z Prahy dříve než jiné roky, tak trochu obavy o účast na koncertu pořádaném už 13. prosince, kdy lidé nakupují dárky a nemusí mít o něj zájem. To se naštěstí nepotvrdilo, což jsme velice ocenili," pochvaloval si Kraml.

Podobně, jako se při jednom z předchozích benefičních koncertů po dlouhých šesti desítkách let rozzářil kostel díky elektřině přivedené k lustru, i tato benefice přinesla novinku sloužící k většímu komfortu posluchačů Rybovy mše – dá-li s to vůbec v případě stavby se stěnami viditelně poznamenanými mapami od vlhkosti takto formulovat.

„Vypůjčili jsem si od poběžovických hasičů plynové ohřívače a v kostele jsme premiérově trošku zatopili. Díky tomu, že už se tam svítí a nyní jsme i trochu prostor vyhřáli, byla při koncertu krásná, příjemná atmosféra. Ohřívače se osvědčily a rozhodli jsme se, že si opatříme vlastní. Na naše akce se budou hodit, v kostele nebude alespoň tak ´syrovo´," podotkl starosta Hory.

Jak jsme měli možnost zjistit, k pohodě příchozích přispěl i svařáček, jenž byl k dispozici pro zahřátí.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
17.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Vavřínečku byla ve čtvrtek sloužena první letošní mše

Na Vavřinečku byla ve čtvrtek sloužena první letošní mše

Ilustrační foto.

Náklaďák v Brnířově urazil zpětné zrcátko protijedoucímu vozu a ujel

Pavel Faschingbauer slaví osmdesát let

Domažlice – Osmdesát let oslaví v sobotu 27. května Pavel Faschingbauer, absolvent domažlického gymnázia, pedagogické fakulty v Plzni, Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, učitel, vrcholový sportovec, trenér, dělník, přednosta okresního úřadu a ředitel Centra sociálních služeb v Domažlicích.

Řidič narazil do chodců

Domažlice – Naštěstí bez vážných následků se obešla srážka auta s ženou a dítětem.

Staňkovská škola má novou pec

Staňkov – Tvořiví školáci ze staňkovské základní školy se konečně dočkali.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies