VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benefice v Hoře přinesla 13 000 korun

Hora Svatého Václava /FOTOGALERIE/ – Na záchranu památky, kostela sv. Václava, přispěli dobrovolným vstupným lidé z širokého okolí.

17.12.2015
SDÍLEJ:

ČLENOVÉ SBORU STÁTNÍ OPERY PRAHA přednesli v kostele sv. Václava v Hoře také letos jako benefiční koncert Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. S posluchači se rozloučili koledou narodil se Kristus Pán.Foto: Josef Jansa

Další úspěšnou benefici mají na svém kontě nadšenci, kteří se už před lety rozhodli aktivně konat pro záchranu kulturní památky, kostela sv. Václava ve stejnojmenné Hoře. Díky jim a ochotným dárcům se již podařilo napravit mnohé, a odvrátit tak bezprostředně hrozící devastaci stavby.

Benefiční koncerty už mají v kostele sv. Václava svoji tradici, k ní jednoznačně patří umělci z Prahy, konkrétně členové sboru Státní opery Praha, které do Hory opakovaně zve jejich kolega, chalupář Miroslav Svoboda.

I tentokrát byl kostelík hezky zaplněný těmi, kteří si chtěli zpříjemnit předvánoční čas a zároveň přispět sumou dle vlastní úvahy na dobrou věc.

„Jsme moc spokojení, protože se na dobrovolném vstupném vybralo 13 tisíc korun, za které jejich dárcům moc děkujeme," říká starosta Hory a jeden z organizátorů beneficí David Kraml.

Odhadem benefiční koncert, na jehož programu byla Česká mše vánoční J. J. Ryby, přišlo do kostela sv. Václava kolem sta lidí.

„Našim lidem, kteří pravidelně na benefice chodí, jsme o tomto koncertu dali vědět. Mile nás překvapilo, že – řekl bych – díky článku v Domažlickém deníku k nám našla cestu řada lidí takříkajíc nových, a to z hodně širokého okolí. Jsme spokojení, že jejich účast naplnila naši myšlenku ukázat, v jakém stavu je památka, o jejíž záchranu se pokoušíme," prohlásil Kraml s tím, že někteří neměli o kostele v Hoře ani potuchy, natož aby věděli i o terasách, které pod ním vznikly v rámci projektu Zaniklé a ohrožené kostely, jenž upozorňuje na neutěšený stav některých památek v Plzeňském kraji.

„Měli jsme před Rybovkou, která se konala kvůli umělcům z Prahy dříve než jiné roky, tak trochu obavy o účast na koncertu pořádaném už 13. prosince, kdy lidé nakupují dárky a nemusí mít o něj zájem. To se naštěstí nepotvrdilo, což jsme velice ocenili," pochvaloval si Kraml.

Podobně, jako se při jednom z předchozích benefičních koncertů po dlouhých šesti desítkách let rozzářil kostel díky elektřině přivedené k lustru, i tato benefice přinesla novinku sloužící k většímu komfortu posluchačů Rybovy mše – dá-li s to vůbec v případě stavby se stěnami viditelně poznamenanými mapami od vlhkosti takto formulovat.

„Vypůjčili jsem si od poběžovických hasičů plynové ohřívače a v kostele jsme premiérově trošku zatopili. Díky tomu, že už se tam svítí a nyní jsme i trochu prostor vyhřáli, byla při koncertu krásná, příjemná atmosféra. Ohřívače se osvědčily a rozhodli jsme se, že si opatříme vlastní. Na naše akce se budou hodit, v kostele nebude alespoň tak ´syrovo´," podotkl starosta Hory.

Jak jsme měli možnost zjistit, k pohodě příchozích přispěl i svařáček, jenž byl k dispozici pro zahřátí.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
17.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kapela The Drops.

Kapela The Drops oslaví narozeniny ve Kdyni

Houbařské úlovky mykologa Libora Hejla.
16

FOTO: Podívejte se, jaké krasavce už nosí houbaři ze západočeských lesů

FOTO: Malí indiáni usedli na policejní motorku i do cely

Domažlice – Děti z příměstského tábora pořádaného Shakti centrem jóga Domažlice navštívili areál domažlické policie a během dopoledne zhlédly spoustu zajímavých věcí.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Opilec křičel a nadával, skončil na záchytce

Chodov – Policejní hlídka musela v úterý ve čtvrt na šest odpoledne vyjíždět do Chodova, kde podle telefonického oznámení opilý muž slovně napadal tamní lidi.

Poběžovice se na chvíli přenesly do doby baroka

Poběžovice – Nedělní akce Poběžovice v dobách baroka připomněla dvě významná výročí související právě s dobou baroka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení